Výpravný historický seriál Tudorovci od pátku na Nově

Výpravný historický seriál Tudorovci od pátku na Nově
Zdroj: TV Nova

Televize Nova začne od pátku 9. ledna 2009 vysílat výpravný americko-kanadsko-irský seriál Tudorovci. První řada celosvětově úspěšné ságy seznamuje s prvními deseti lety vlády anglického krále Jindřicha VIII.

Praha 7. ledna 2009 – Rozvedená, popravená, zemřela, rozvedená, popravená, přežila. Takový je osud šesti žen Jindřicha VIII., neblaze proslulého anglického krále, který vládl své zemi čtyřicet let. O prvních deseti letech jeho bouřlivého života vypráví úspěšný irsko-kanadsko-americký seriál Tudorovci, jehož první řada se v premiéře objeví na TV Nova každý pátek ve 21.45 hodin, počínaje 9. lednem 2009.

Král Jindřich VIII. Tudor, druhý panovník v rodové linii, vládce Británie první poloviny 16. století bývá zobrazován jako tlustý, sobecký muž s bezohlednými choutkami. Ale v první sérii Tudorovců jej diváci uvidí jako mladého, sexy, zajímavého, romantického a mnohem komplikovanějšího mladíka, než jak bývá obvykle zobrazován. Na trůn totiž usedl v devatenácti letech. 


V titulní roli skandálního panovníka hraje Jonathan Rhys Meyers, jehož výkon je podle mezinárodních kritiků strhující. Podle nich Jindřich VIII. našel v Jonathan Rhys Meyersovi dokonalého představitele.

Tohoto herce také známe např. z filmů Michael Collins, Guvernantka, Blafuj jako Beckham či Match Point – Hra osudu.

Dále hrají: Sam Neill (kardinál Wolsey), Natalia Dormer (Anne Boleyn), Henry Czerny (vévoda z Norfolku), Jeremy Northam (sir Thomas More), Henry Cavill (Charles Brandon), Maria Doyle Kennedy (královna Kateřina), James Frain (Thomas Cromwell) a další.


Seriál velmi srozumitelně napsal specialista na ztvárňování britských dějin Michael Hirst, takže divák nemusí znát historické reálie, a přesto bude po celou dobu rozumět ději a  neztratí přehled v historických zápletkách, ani o tom, kdo je kdo. Zajímavosti

V roce 2008 získali Tudorovci dvě ceny Emmy – za nejlepší kostýmy a nejlepší hudební motiv úvodních titulků a byli nominováni na dva Zlaté glóby v nejprestižnějších kategoriích: nejlepší dramatický seriál a nejlepší herec v hlavní roli (J. Rhys Meyers). Kromě toho mají na kontě dalších 12 hlavních cen a 8 nominací.

Kostyméři vytvořili pro seriál 5000 kostýmů (jen samotný Jindřich jich má stovky), neboť museli obléknout 105 ústředních postav a 1400 komparsistů.

Doposud byly natočeny tři řady tohoto seriálu.

Premiéra první řady byla v roce 2007.

Druhá měla premiéru na jaře 2008 a přibyly do ní nové postavy, např. arcibiskup z Canterbury (Hans Matheson) či papež Pavel III. (Peter O'Toole).

Nové díly třetí řady Tudorovců vznikaly v létě 2008 v Irsku a premiérově by měly být uvedeny na obrazovky v roce 2009.

Na celosvětově populárním seriálu Tudorovci se podíleli i čeští filmaři. Ateliéry Barrandov zajišťovaly rekvizity pro první dvě řady seriálu a na natáčení třetí řady zapůjčily 120 kostýmů.

Tudorovci, od 9. ledna 2009, každý pátek ve 21:45.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady