ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ: Hlavní roli měla ve filmovém zpracování hrát Anne Hathaway. Ta měla však jiný sen

ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ: Hlavní roli měla ve filmovém zpracování hrát Anne Hathaway. Ta měla však jiný sen
Zdroj: oficiální zdroj

Slavný režisér Tim Burton za své zpracování Alenky v říši divů sklidil nadšené ovace po celém světě. Svou vlastní adaptaci oblíbeného příběhu chtěl pojmout jinak, než všichni před ním. Co se Timovi na ostatních zpracováních nelíbí?

Devatenáctiletou Alenku čeká zážitek, na který hned tak nezapomene. Když ji na viktoriánské zahradní slavnosti na její počest požádá o ruku Hamish, bohatý, ale přihlouplý syn lorda a lady Ascotových, sebere se a uteče pryč. Vydá se za králíkem v saku a s kapesními hodinkami, kterého viděla pospíchat po louce. Bílý králík záhy zmizí do králičí nory. Alenka najednou pocítí zvláštní nutkání následovat ho, do nory spadne a po pádu, který působí skoro jako podivný sen, se ocitne v kruhové místnosti s celou řadou dveří.


Poté, co si zkusí lahvičku s nápisem „Vypij mě“, jejíž obsah způsobí, že se zmenší, a sní koláč, na kterém je napsáno „Sněz mě“, a po kterém se zase zvětší, se jí nakonec podaří jedněmi z dveří projít a ocitá se v ohromujícím a fantastickém světě. Tam se setkává s celou škálou pozoruhodných postav, od vychloubačného Plcha až po vyšinutého Kloboučníka (Johnny Depp), od zubící se kočky Šklíby až po houseňáka Absaloma, kouřícího vodní dýmku, od podivné Bílé královny (Anne Hathaway) až po její zlou starší sestru Srdcovou královnu (Helena Bonham Carter).

FOTO:  Nova.cz


Ve chvíli, kdy byl Johnny Depp obsazen do role Kloboučníka, vytvořil si konkrétní náčrt postavy. Snažil se tak hlouběji proniknout do charakteru. I přes to, že Johnnyho návrh se knižní předloze vůbec nepodobal, Tim Burton byl nadšený a návrh použil.• Na roli Kloboučníka byl zvažován Dwayne „The Rock“ Johnson, kterého můžete znát například z filmů Král Škorpion (2002) nebo Jumanji: Vítejte v džungli! (2017).Ač Alenka v říši divů byla mnohokrát zfilmována, režisér Tim Burton si neoblíbil ani jedno zpracování. Dle jeho názoru šlo více o sled náhodných událostí, kdy dívka prostě přechází od jedné bláznivé postavy ke druhé. Původní knihy od Lewise Carrolla jsou mimochodem v podstatě totéž, předcházející filmové adaptace jsou tudíž zpracovány věrně vůči předloze.Tim Burton ale toužil ve svém zpracování události více propojit a připravit více prostoru pro emoce. Podle Timových slov právě to bylo na Alence tou nejtěžší zkouškou – udělat ze série událostí ucelený příběh.


FOTO:  ČSFD


Srdcová královna (Helena Bonham Carter) má hlavu o 70 % větší než normální člověk.• Na začátku filmu je možné na měsící, na který padne záběr, spatřit úsměv kocoura Šklíby.Ve scéně, kdy Alenka (Mia Wasikowska) vstupuje do říše divů, je v pozadí vidět nápadný pokroucený strom bez listí, který odkazuje na Burtonův dřívější snímek Ospalá díra (1999).


Galerie• Role Alenky byla nejprve nabídnuta Anne Hathaway. Odmítla, protože nechtěla pokračovat v rolích hezkých dívek v pohádkových šatech. Namísto toho bylo vyhověno jejímu návrhu zahrát si roli Bíle královny.• Celý film se natáčel ve studiu před zeleným pozadím. Veškeré prostředí bylo dotvořeno digitálně. Pro postavy, které měly být vytvořeny počítačově, používali filmaři kulisy z kartónu, modely v životní velikosti nebo prostě lidi navlečené do zelených přiléhavých obleků s očima přilepenýma na různé části těla. To pomáhalo hercům při dialozích a umožňovalo jim to reagovat na něco skutečného.Alenku v říši divů v originálním pojetí Tima Burtona uvidíte v sobotu 12. května 2018 od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 13. května 2018 od 13:10 na tomtéž kanále.
 
NEPŘEHLÉDNĚTE:

PROKLETÉ NATÁČENÍ Osamělého jezdce: Několik členů štábu přišlo o život, málem zemřel i Johnny Depp!

SKUTEČNÝ HOROR: Co se stane, když vzkřísíte zesnulého domácího mazlíčku? Tento příběh nahání hrůzu 

Sdílet

Nejnovější videa

Články