• TV Nova
  • První distribuce signálu TV Nova v HD kvalitě

První distribuce signálu TV Nova v HD kvalitě

První distribuce signálu TV Nova v HD kvalitě

Jako první mohou diváci některých severomoravských měst a Prahy – Nové Butovice sledovat zpravodajské pořady TV Nova vyrobené v HD kvalitě. Je to historicky vůbec poprvé, kdy se v České republice pořízený HD signál objevuje v distribuční síti, a to zásluhou služby 802.tv, televize přes optickou síť společnosti MATTES AD s.r.o.


Zákazníci služby 802.tv, televize přes optickou síť společnosti MATTES AD s.r.o., jsou jedni z prvních diváků, kteří mohou sledovat vybrané pořady TV Nova v HD kvalitě, tzn. s vysokým rozlišením obrazu, již od neděle 14. října 2007. Tedy od stejného dne, kdy TV Nova zahájila vysílání Televizních novin, své hlavní zpravodajské relace, z nového newscentra ve formátu 16 : 9 a v HD kvalitě.

„Programem Nova HD nahradíme v naší síti dosavadní vysílání Novy ve standardním rozlišení obrazu. Všichni naši zákazníci totiž mají set-top boxy schopné přijímat vysílání v HD kvalitě a toto vysílání se bez problémů zobrazí i divákům se staršími televizory. Rozlišení se upraví na velikost vhodnou pro zobrazovač u konečného zákazníka. V době, kdy bude Nova vysílat pouze ve standardním rozlišení obrazu, se zákazníkům služby 802.tv automaticky přepne do SD verze," vysvětluje jednatel MATTES AD Petr Pobořil.

„Je to historicky poprvé, kdy se u nás signál vyrobený v HD kvalitě objevuje i v distribuční síti," oceňuje iniciativu společnosti MATTES AD s.r.o. ředitel sekce techniky TV Nova Ivo Ferkl a dodává, že se zatím jedná o experimentální, časově omezený projekt, který není určený k masovému šíření, ale slouží k ověření určitých technických možností v jedné z mnoha distribučních platforem. „Je to další krok na cestě, jak v blízké budoucnosti zpřístupnit materiály pořízené ve vysoké kvalitě co nejširšímu okruhu diváků a služba těm, kteří již vlastní plazmové či LCD televizory, ale doposud nemohli jejich špičkové vlastnosti využít. Kvalita obrazu je ohromující, " říká Ivo Ferkl. Pro většinu diváků, majitelů starších televizorů, je však prozatím příjem HD pořadů, jež se vyznačují ostrým obrazem, sytou barvou a velmi kvalitním prostorovým zvukem, nedostupný.

Všichni zákazníci 802.tv získají Novu v HD minimálně do konce roku zdarma. Z jejího programu nebudou mít k dispozici v HD kvalitě jen zpravodajství či publicistiku vlastní výroby, ale také seriál Pojišťovna štěstí, který Nova začala natáčet ve vysokém rozlišení už před čtyřmi lety, nebo převzaté pořady, k nimž televize nakoupí práva pro HD verzi. Koncem letošního roku by pak Nova měla vyrábět 30 - 40 % vlastní produkce v HD kvalitě.

Digitální televizi přes optickou síť společnosti MATTES AD s.r.o. lze aktuálně přijímat v řádově 50 tisících domácností ve Frýdku-Místku, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí, Příboru a od letošního srpna také v části Ostravy a v Praze - Nových Butovicích. Rozšíření do dalších lokalit se plánuje v příštím roce. Pro HD vysílání televize Nova vyčlenila MATTES AD s. r.o. datový tok o rychlosti 14 Mbit/s. Obraz bude mít rozlišení 1080i a MATTES AD pro jeho šíření použije encoder D9054 pro kompresní standard H.264/MPEG-4 AVC.

TV Nova
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady