Komplikace při natáčení! Proč snímku Příběh kmotra hrozil zákaz?

Film Příběh kmotra je volně inspirován skutečnými událostmi. Před uvedením do kin hrozil snímku zákaz. Proč a jak na to reagovali tvůrci filmu? A jak se jim podařilo nakonec dostat film až do kin?

Příběh Kmotra popisuje vzestup a pád člověka, který se od kšeftu s digitálními hodinkami posunul až na pozici šedé eminence České politiky. Policista Cajthaml (Lukáš Vaculík) je celý život na stopě kmotrovi (Ondřej Vetchý). Sleduje kmotrovu láskyplnou péči o rodinu, jeho starost o její zajištění a jeho postupnou cestu k moci. Posedlý svou pravdou, obětuje policista vlastní soukromý život, přičemž sleduje rodinnou idylu muže na druhé straně barikády. Vliv jeho protivníka vzrůstá natolik, že dokáže narušit i struktury na straně zákona a nakonec Cajthamla připraví o jeho postavení a práci. Ten přesto s buldočí vytrvalostí věří v řád a spravedlnost napříč politickými systémy, kterými během svého honu projde.

Počáteční impuls k realizaci Příběhu kmotra dostal režisér a scénárista Petr Nikolaev, když si přečetl článek o Františku Mrázkovi, který prodal židovské náhrobní kameny jako dlažební kámen. Scéna se ve filmu skutečně objeví. Postava podnikatele Františka Mrázka se ve filmu jmenuje František Vedral. Ve skutečnosti bylo jméno Vedral Mrázkovo krycí jméno, které si zvolil po svém fotbalovém spoluhráči z dorostu v Dobrém Poli. Hlavní postavu měl původně ztvárnit herec Marko Igonda. Nakonec byl ale přeobsazen Ondřejem Vetchým.

FOTO:  TV Nova

​Osvícený fotbalový stadion, který v 51. minutě ukazuje Vedral (Ondřej Vetchý) svému kumpánovi Tiplovi (Jan Vondráček) ze své filmové vily, je do obrazu dosazen uměle. Na jeho místě je kladenská pekárna Kompek. Přesto odpovídá místnímu stadionu Františka Kloze, který je ovšem ve skutečnosti na druhé straně, zakrývají ho domy a je zrcadlově obrácen.

Režisér Petra Nikolaev snímek natočil podle knihy Jaroslava Kmenty s názvem "Kmotr Mrázek" z roku 2007, která popisuje život skutečné osoby - kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Mnoho kauz a detailů je však ve filmu oproti knize pozměněno. Lze konstatovat, že film je na reálných základech postaven z 90 %. Některé dialogy jsou například čerpány z autentických policejních odposlechů. Režisér prohlásil o Františku Mrázkovi: „Ten, kdo nezná knihy Jaroslava Kmenty, těžko uvěří, že v naších podmínkách taková osoba mohla existovat."

Ještě před koncem natáčení v červnu 2013 poslal advokát Ivana Langera tvůrcům filmu dopis, aby se zdrželi jakéhokoliv užívání Langerova „jména a příjmení či identity“. Podle producenta ve filmu však Langer vůbec nevystupuje, kauza podnikatele Sekyry tam oproti předloze chyběla. Scenáristé spolupracovali s kriminalisty Karlem Tichým a Hynkem Vlasem, kteří kauzy vyšetřovali ve skutečnosti a v době uvedení byli mimo službu.

Snímku dokonce hrozil zákaz! „Vyzýváme vás, aby součástí úvodních titulků, tedy před začátkem filmu bylo ve velikosti písma 26, po dobu 12 sekund vždy písemně, čitelně uvedeno: Nejedná se o pravdivý životní příběh Františka Mrázka, ale o fikci,“ napsal filmovému štábu advokát Mrázkovy rodiny Milan Hulík. Na výzvu zareagoval producent snímku David Rauch takto: "Kmotr tam není jako skutečný Mrázek, ale jako neexistující Vedral.“

Příběh kmotra můžete sledovat v pátek 1. července od 20:20 na TV Nova. Další filmy podle skutečných událostí najdete na Voyo

Sdílet

Nejnovější videa

Články