FILM, KTERÝ ZMĚNIL SVĚT: Díky Big Lebowskimu vzniklo nové náboženství, ke kterému se hlásí přes sto tisíc lidí!

FILM, KTERÝ ZMĚNIL SVĚT: Díky Big Lebowskimu vzniklo nové náboženství, ke kterému se hlásí přes sto tisíc lidí!
Zdroj: oficiální zdroj

Hlavní postava, která se objevuje v každé scéně, vznik nového náboženství a scény plné konspiračních teorií! Co vše jste nevěděli o filmu Big Lebowski?

Bohémský život, vulgarismy a vlastní náboženství! To je život Jeffe "Duda" Lebowskiho (Jeff Bridges). Nejlínější chlápek z Los Angeles a širokého okolí, který miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec, se díky shodě jmen dostane do problémů, a stane se tak obětí vydírání.

FOTO:  oficiální zdroj

Kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli vytvořila možná nejznámější postavičku kinematografie devadesátých let minulého století. A jaké neuvěřitelné věci zažije "Dude" ve své pochybné cestě za spravedlností a honbě za svým kobercem?

FOTO:  oficiální zdroj

Co vše jste o filmu nevěděli? 


- Dude vypije během filmu celkem 9 drinků zvaných Bílý Rus. U nás je tento alkoholový koktejl známý spíše jako Bílý medvěd.


- Slovo "f*ck" (či jeho modifikace) zazní ve filmu celkem 281krát, což je přibližně 2,4 krát za každou jednu minutu.


- Film se natáčel necelé tři měsíce.


- Jeff Lebowski rád kouří marihuanu, má rád svůj koberec a bowling. Ačkoli se valná část filmu odehrává právě v kuželkárně, ke hře se postava Duda nikdy nedostane.


- Bowlingové scény byly natáčeny v herně Holly Star Lanes v Santa Monice. Dnes už tam ale herna nestojí. Původní budova byla sbourána a dnes na jejím místě najdeme školu.


- Muž zobrazený na plakátu v pokoji Duda, je prezident Richard Nixon.


- Téměř všechny písničky, které ve filmu zazní, můžete slyšet dvakrát. Nejdříve jako kulisu k jednotlivým scénám, později jako reprodukci z rádia.


- Modrý Volkswagen, který ve filmu řídí soukromé očko, je odkazem na první film bratrů Coenů. Název filmu je Blood Simple. Vyšetřovatelé tam v jedné ze scén řídí na chlup stejné auto.

 

Galerie


Jaké další zajímavosti se pojí s filmem Big Lebowski?


- Tento film inspiroval novináře Olivera Benjamina, aby založil nové náboženské hnutí, tzv. Dudeismus. Jeho přívrženci vyznávají podobný životní styl, který ve filmu vede Dude: Nebýt příliš aktivní, vždy si najít čas na hamburger a pivo, a především "cvičit" jógu, která doporučuje pouze jednu polohu - tu vleže. Zajímavé je, že se k tomuto reálnému náboženství hlásí cca 130 000 lidí.


- Jak to jen scénaristé udělali, že Dude, hlavní postava, se objevuje opravdu v každé scéně? Dokonce ho diváci mohou zahlédnout i ve scéně v restauraci, kde si nihilisté objednávají palačinky. Sedí v pozadí v dodávce, ve které je společně s Walterem. Všimli jste si?


- Teď něco pro milovníky konspiračních teorií: Šek na 0,69 dolaru, který Dude vypíše, je datován na 11. 9. 1991, tedy přesně deset let před útokem na newyorská dvojčata. V pozadí je také možné slyšet televizi, kde mluví George Bush o válce v Zálivu.

FOTO:  oficiální zdroj

 
- Jednu z postav nihilistů si ve filmu zahraje i člen skupiny Red Hot Chili Peppers, baskytarista Michael Balzary, známý pod přezdívkou Flea.

Na film Big Lebowski se můžete podívat na Nova Cinema 24. 2. 2018 ve 22:15 nebo v repríze 26. 2. 2018 v 01:10.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEX VE MĚSTĚ PO 20 LETECH: Jaký je skutečný život Carrie, Samanthy, Charlottte a Mirandy? Od seriálových postav se dost liší!

NEUVĚŘITELNĚ ZESTÁRL: Jak vypadá po třiceti letech filmový Rain man? Je z něj šedivý stařík!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady