ŽALOBA! Je slavný animák Hledá se Nemo originál, nebo Disney okopírovali nápad někoho jiného?

ŽALOBA! Je slavný animák Hledá se Nemo originál, nebo Disney okopírovali nápad někoho jiného?
Zdroj: oficiální zdroj

Věděli jste, koho sesadila ryba Nemo z 1. příčky mezi animáky? A co stojí ve skutečnosti za obžalobou společnosti Walt Disney Pictures?

U Velké útesové bariéry, v teplých a pestrobarevných vodách, žije Marlin (hlas mu propůjčil Albert Brooks) a jeho syn Nemo (Alexander Gould). Nemo je velmi zvídavý a rád by prozkoumal okolí tajemného útesu, což mu ale jeho ochranářský otec Marlin nechce dovolit. Snaží se svého jediného syna chránit před nástrahami moře. Ale syn se kvůli své zvědavosti zatoulá do hlubin oceánu.
 

Marlin se nečekaně ocitá v roli hrdiny, který s pomocí rybky Dory (Ellen DeGeneres) hledá svého syna. Na cestě se Marlin pomalu učí brát život s větší lehkostí a uvědomí si, že jeho syn se o sebe přece jen dokáže postarat sám. Překoná tak sám sebe i své obavy a stává se v očích Nema i celého oceánu opravdovým hrdinou.

FOTO:  oficiální zdroj


Od tvůrců animovaných filmů, jako je Toy Story - Příběh hraček, Život brouka a Příšerky, s. r. o., se diváci tentokrát dostávají do úplně nového světa, počítačově animované zábavy s originálními postavami. Film z roku 2003 získal velmi pozitivní recenze a dostal se tak mezi 10 nejoblíbenějších animovaných filmů historie. Scénáristou a režisérem filmu Hledá se Nemo je Andrew Stanton. Jde o společnou produkci Walt Disney Pictures a Pixar, na které navázal v roce 2016 film Hledá se Dory s nemenším úspěchem.

FOTO:  oficiální zdroj

S filmem je spojená i nepříjemná stránka. O co jde? Mladý francouzský autor Franck Le Clavez po uveřejnění filmu obvinil Pixar, že mu scénaristé ukradli nápad postavy Nema z jeho dětské knihy o rybkách. Autor tvrdí, že díky celé eskapádě si spoustu francouzských knihkupectví myslelo, že okopíroval postavu Nema, a tak nechtělo prodávat jeho knihu. Le Clavez dokonce zažaloval společnost Walt Disney Pictures a její distribuční společnost.

FOTO:  oficiální zdroj

Společnost Disney si najala pět advokátů, aby případ vyřešili. Plagiát Disney samozřejmě popřel a tvrdí, že postava Nema je stoprocentní originál. Společnost Disney je přesvědčena, že navrhovaná obžaloba byla zcela neopodstatněná. Soudní řízení vyhrála a soud dospěl k závěru, že Nemo opravdu neporušuje žádné autorské právo nebo ochrannou známku.

A jak vznikla samotná myšlenka filmu?

Za námětem k animovanému filmu stojí režisér Stanton, který v roce 1992 navštívil se svým synem Vodní svět. Tam ho napadlo, že by bylo originální, barevný podmořský svět počítačově zpracovat. Napadla ho tak myšlenka o dobrodružství malého Nema. Předprodukční práce započaly v roce 1997 a mnoho scén vychází ze životních situací samotného režiséra. Ačkoli měl ještě hodně práce s postprodukcí filmu Život brouka, ihned začal pracovat na scénáři k nově vznikající senzaci v podobě rybky Nema.

FOTO:  oficiální zdroj

Zajímavosti k filmu Hledá se Nemo:

- Animátoři filmu museli kromě lekcí potápění chodit i do školy na hodiny o mořské fauně a flóře, aby mohli osobně prostudovat korálové útesy.


- Ve scéně, kdy Dory skáče po medúzách, v jedné chvíli zpívá "Nas Nědogoňat" od ruské dívčí kapely Tatu. V originále ale Dory pronese jen "You can´t catch me"! (Nemůžeš mě chytit).


- Dory během filmu několikrát splete Nemovo jméno. Zmíní jména jako Fabio, Elmo, Chico nebo Harpo.

- Nemo utržil přes 340 miliónů korun a sesadil tak Lvího krále z pomyslného trůnu mezi animovanými filmy.

Galerie

- Ve filmu se objevilo celkem skoro 100 000 různých rybiček.

- Režisér Andrew Stanton propůjčil svůj hlas k dabingu želvy Bouráka.

- Film je věnován památce Glenna McQuinna - animátora Pixaru, který se na filmu podílel, ale zemřel v roce 2003 při autonehodě, jen pár dní po dokončení filmu. Podle jeho příjmení bylo dokonce pojmenováno fiktivní auto Blesk McQuinn.

Animovaný film Hledá se Nemo můžete sledovat na Nově 24. 2. 2018 v 17:20 nebo v repríze na Nova Cinema 26. 2. 2018 v 18:10.

Sledujte nejlepší animované filmy pro děti i celou rodinu na Voyo. Výběr nejvtipnějších animovaných filmů z let 2020, 2019, 2018, 2017 i starších.


NEPŘEHLÉDNĚTE: 

SOUBOJ ANIMÁKŮ: Který kreslený film je pro vás ten NEJ? Hlasujte!

ANKETA: Která česká pohádka je podle vás ta NEJKRÁSNĚJŠÍ?

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady