ODHALENÍ: Znáte slavný film Gravitace? Bez modrých Avatarů by vůbec nevznikl!

ODHALENÍ: Znáte slavný film Gravitace? Bez modrých Avatarů by vůbec nevznikl!
Zdroj: Nova.cz

Napínavý filmový trhák Gravitace neměl snadnou cestu, jeho natočení nakonec umožnil jiný filmový hit. Jak modří indiáni Na'vi pomohli tvůrcům realistického vesmírného thrilleru?

Vesmírný veterán Matt Kowalsky a skvělá lékařka - inženýrka Ryan Stoneová, která je na své první vesmírné misi, vystoupí do volného prostoru. Zdánlivá rutina, minimálně tedy pro Kowalského, se brzy změní v peklo. Dojde ke katastrofě, loď je zničena a oni sami plují vesmírnou prázdnotou bez jakéhokoli spojení se Zemí a tedy i šance na záchranu. A kyslík pomalu dochází...

FOTO:  TV Nova


První oficiální spolupráce Alfonse Cuaróna a Jonáse Cuaróna, teda otce a syna.

Katastrofa, která je vyobrazená ve filmu, je skutečně možná. Zakládá se na tzv. Kesslerově syndromu, pojmenovaném po vědeckém pracovníkovi N.A.S.A. Donaldovi J. Kesslerovi. který svou teorii poprvé předložil v roce 1978. Pokud by došlo k vážnému poškození stanice o velikosti ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), mohlo by dojít ke katastrofické řetězové reakci, která by na oběžné dráze vytvořila pole nebezpečných trosek. Rotující trosky by znemožnily vysílání satelitů a průzkumné mise na desítky let.

Úvodní scéna, která započne pohledem na Zemi a pokračuje k odpojení doktorky Stoneové (Sandra Bullock) je v jediném celistvém záběru trvajícím přibližně 12 a půl minuty. Režisér Alfonso Cuarón je pro své dlouhé záběry známý. Vzpomínáte například na film Potomci lidí?


FOTO:  TV Nova


Kvůli dlouhým záběrům si musela Sandra Bullock zapamatovat složité kombinace precizních pohybů, musela často i koordinovat své pohyby s dráty, na kterých byla zavěšena spolu s kamerou.

Délka snímku je 90 minut. Vesmírná stanice ISS cestuje rychlostí přibližně 28 164 kilomerů za hodinu, za 90 minut tedy oběhne Zemi přesně jednou. Pole trosek oběhne Zemi za tentýž čas.

Již dlouho kolují řeči o tom, že N.A.S.A. poskytuje astronautům sebevražedné pilulky pro případ nejhorších okolností. N.A.S.A. tyto drby po desítky let popírá. Podle některých názorů by byla vhodnější cesta snížit množství kyslíku v kabině, jako je možné vidět v tomto snímku.


FOTO:  TV Nova


Alfonso Cuarón a Jonás Cuarón pracovali na scénáři pod patronátem Universal Pictures. Studio Universal doufalo, že do projektu bude obsazena Angelina Jolie, nakonec však byl projekt zhodnocen jako příliš nákladný a pozastaven. Stopka vydržela nad projektem 4 roky, protože vytvoření potřebné atmosféry filmu by bylo za stávající technologie příliš náročné. Opětovné zahájení prací na Gravitaci nakonec umožnil James Cameron se svým Avatarem (2009), díky technologiím, které byly pro snímek vytvořeny.

Celý film byl nejdříve vytvořen v animované podobě a byl i ozvučen. Tvůrci se nejdříve potřebovali ujistit, že zvuk a hudba půjdou dohromady. Animační fáze trvala skoro dva a půl roku, teprve pak se zapojili herci.

Alfonso Cuarón dlouho řešil, jak si poradit s postavou Kowalského (George Clooney). Scénu, kdy doktorka Stoneová díky halucinacím Kowalského opět spatří, nakonec navrhl a napsal sám Clooney.


GalerieScénář vytvořil Alfonso Cuarón se svým synem Jonásem, původně však vůbec neplánovali film odehrávající se ve vesmíru. Základní myšlenka dvou postav v nehostinném prostředí vzešla z Jonásova scénáře, který se odehrává v poušti. Alfonso chtěl, aby byli hrdinové v prostředí, kde není absolutně nic a propadají pocitu totální beznaděje. Jako popis své představy použil vizi austronauta, který se točí ve volném vesmírném prostoru a vzdaluje se od lidské komunikace. Pak si uvědomil, že to je přesně to, co chce a společně napsali nový scénář. Jonás později svůj vlastní scénář zrežíroval, zatímco Alfonso mu pomohl s produkcí. Vznikl tak film Desierto (2015), kde se skupina imigrantů v naději na lepší život pokouší dostat z Mexika přes hranice USA. Hranici však brání muž, který se rozhodne vzít povinnost bránit svou zem do vlastních rukou. Z cesty za lepšími zítřky se tak stává boj o holé přežití.

Jonás Cuarón ke Gravitaci natočil doprovodný krátký film Aningaaq (2013), který ukazuje z druhé strany konverzaci doktorky Stoneové s někým na povrchu Země. Tentokrát je ve spojení s eskymáckým rybářem.

Na soundtracku filmu jsou ve zvukové stopě mnohdy slyšet mechanické zvuky, které se jako vibrace přenášejí přes astronautovo tělo až k mikrofonu v přilbě. Tento efekt má reálný základ. Například při výpravách astronautů k Měsíci jsou tyto zvuky běžně slyšitelné.


Americký film Gravitace můžete sledovat v sobotu 3. 2. 2018 od 22:05 na TV Nova nebo v repríze v neděli 4. 2. 2018 od 18:25 na Nova Cinema.


NEPŘEHLÉDNĚTE:


CO MÁ SPOLEČNÉHO TĚCHTO 8 CELEBRIT: To nemáte šanci uhádnout!

SLEČNA DRSŇÁK ZASTAVILA ČAS! Sandra Bullock dnes slaví, mohla by být babičkou, přesto hraje mladé kočkyAutor: Kir

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady