Štáb i Johna Travoltu zasáhla tragická smrt při natáčení. Srdcervoucí drama na pozadí filmu Únos vlaku 1 2 3

Štáb i Johna Travoltu zasáhla tragická smrt při natáčení. Srdcervoucí drama na pozadí filmu Únos vlaku 1 2 3
Zdroj: Archiv TV Nova

V době natáčení filmu Únos vlaku 1 2 3 vyhasl mladý život. Vše kolem filmu bylo kvůli tomu mnohem složitější. Co přesně se stalo?

Dispečer newyorského metra Walter Garber (Denzel Washington) má normální pracovní den, jeho rutinu však nabourá únos jednoho z vlaků. Ten má na svědomí Ryder (John Travolta), zločinec, který hrozí popravováním cestujících vlaku, pokud nedojde do hodiny k zaplacení vysokého výkupného. Garber se za pomoci svých dokonalých znalostí systémů podzemní dopravy pokusí o nemožné: vyzrát nad Ryderem a zachránit rukojmí. Hlavou mu ale stále vrtá jedna zapeklitá otázka: jak se zločinci hodlají z metra dostat s výkupným?

FOTO:  Archiv TV Nova


– Únos vlaku 1 2 3 je již třetí adaptací knihy Johna Godeyho „The Taking of Pelham One Two Three“. Ta vyšla roku 1973 a byla poprvé zfilmována o rok později. Snímek se nazýval „Přepadení vlaku z Pelhamu“ a v hlavních rolích se objevili Walter Matthau a Robert Shaw. Druhé zpracování přišlo v roce 1998, jednalo se pouze o televizní film a v české distribuci byl nazván „Tunel strachu“. Třetí a poslední zpracování natočil již bohužel zesnulý Tony Scott, v hlavních rolích se objevili John Travolta a Denzel Washinton a spíše než z knihy vychází z prvního filmu.

– Rooseveltův tunel, který Ryder (John Travolta) využil k útěku z metra, je součástí tajné dráhy 61 (track 61), která spojuje vlakové nádraží Grand Central Terminal a pětihvězdičkový hotel Waldorf Astoria a zařizuje tak přejezd mezi oběma budovami. Nejprve jej využíval generál John J. Pershing a později i prezident Franklin Delano Roosevelt, aby skryl fakt, že je na invalidním vozíku. Stanice pod hotelem Waldorf ale není nijak vyzdobená, jak tomu bylo ve filmu. Je zde pouze provizorní nástupiště, ke kterému přijel vlak s obrněným vagonem (vagon se stále nachází na kolejích pod hotelem), ve kterém byl prezident Roosevelt i s autem a ochrankou. Z vagonu se poté všichni přesunuli do výtahu (i s autem) a vyjeli tak nikým nezpozorováni nahoru do hotelu Waldorf.

FOTO:  Archiv TV Nova


– Ve filmu je zmíněno, že je postavě Luise Guzmána 39 let. Ve skutečnosti bylo hercovi v době natáčení už 52 let.

– John Travolta se rozhodl neúčastnit se propagace filmu, protože 5 měsíců před premiérou ztratil svého teprve šestnáctiletého syna Jetta. Ten zemřel na rodinné dovolené na Bahamách. Trpěl srdečními záchvaty a to se mu zřejmě stalo osudným – byl nalezen v kómatu poté, co v koupelně upadl a rozbil si hlavu. Zdrcený John Travolta prohlásil, že ještě není připraven se vrátit do záře reflektorů. Vydal následující prohlášení: „Tony, Denzel, Luis, John, James a studio se bez váhání vrhli do propagace tohoto skvělého filmu a jejich nesobecké úsilí poskytlo mé rodině trochu více času, abychom se s tou ztrátou vyrovnali. Jsem pyšný na to, čeho jsme při práci na tomto snímku dosáhli a chci, aby si ho každý z vás užil. Slibuji, že nebudete zklamáni a děkuji vám z celého svého srdce.“

– Obsazení Johna Travolty navrhl režisérovi Denzel Washington, který byl již projektu upsán a který s režisérem často spolupracoval (např.: Muž v ohni, Déjà Vu, Training Day, nebo režisérův poslední film Nezastavitelný).

Galerie– Natáčení v metru zabralo čtyři týdny. Jedná se o rekord v délce natáčení v prostorách newyorského metra za celou dobu jeho existence.

– Denzel Washington nosí žlutou košili s barevnou kravatou. Tyto barvy, ale obráceně, nosil v prvním filmu z roku 1974 představitel téže role, Walter Matthau.

– Denzel Washington musel kvůli své roli výrazně přibrat. Nabral zhruba 16 kilo díky nočnímu pojídání hamburgerů a všelijakých kalorických dobrot.

FOTO:  Archiv TV Nova


– Režisér Tony Scott a Denzel Washiton si zřejmě hraní s vláčky oblíbili, rok poté, co divákům přinesli Únos vlaku 1 2 3, přišel jejich další film: Nezastavitelný. V něm se Denzel snaží zastavit vlak bez řidiče vezoucí obrovské množství toxických látek a zabránit tak jedné z největších železničních katastrof v historii. Jedná se o poslední snímek Tonyho Scotta, který si vzal život skokem z mostu. Údajně tak učinil kvůli zjištění, že má v mozku neoperovatelný nádor. Bylo mu 68 let a podepsal se pod trháky jako Top Gun, Poslední skaut, Policajt z Beverly Hills 2 nebo třeba Nepřítel státu.

– Název snímku i knižní předlohy je založen na rádiovém volacím znaku vlaku. Když newyorský vlak metra opouští depo, je mu volací znak přiřazen na základě času, kdy vyjíždí, a počáteční stanice. V tomto případě, kdy vlak má volací znak Pelham 1 2 3, vyjíždí ze stanice Pelham Bay Park v čase 1:23.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Průlomový film pro akční svět: Na spolupráci se domluvili Schwarzenegger, Stallone a Jackie Chan!

TO NENÍ MOŽNÉ! Film Frekvence předpověděl o rok dříve útoky 11. září. Jeho tvůrci znali podezřele moc detailů


Autor: Kir
Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady