• TV Nova
  • Obsazení legendární role z pocitu viny! Co ještě nevíte o pohádce Byl jednou jeden král

Obsazení legendární role z pocitu viny! Co ještě nevíte o pohádce Byl jednou jeden král

Obsazení legendární role z pocitu viny! Co ještě nevíte o pohádce Byl jednou jeden král
Zdroj: oficiální zdroj

Byl jednou jeden král, pohádka, v níž se sešli králové českého vtipu Jan Werich a Vlasta Burian. Zní to krásně, jeden z nich ale roli získal díky pocitu viny...

Milena Dvorská, představitelka Marušky, svou roli získala díky tomu, že si zašla za Janem Werichem po jednom představení pro podpis. Ten ji oslovil, zda by si nechtěla zahrát ve filmu a zapsal si její adresu. Tu však ztratil a požádal tedy svého přítele, pan Wichterleho, aby našel v Prostějově rodinu Dvorských, která má dceru s modrýma očima.

Milena tehdy studovala zdravotní školu v Prostějově a v době nátáčení, které trvalo skoro tři čtvrtě roku, bydlela v Praze v podnájmu, ale také u samotného pana Wericha, protože neměla kde bydlet a on se za patnáctiletou dívku cítil odpovědný. 

Když se měla filmová Maruška líbat s rybářem (Vladimír Ráž), nastal problém, protože tehdy pátnacitletá Milena se hrozně styděla a nevěděla, jak na to. Scéna se musela točit desetkrát a i Vladimír Ráž už z toho byl krapet rozmrzelý. 

FOTO:  oficiální zdroj


Autor scénáře, Jiří Brdečka, si sehnal všechny dostupné verze z jiných kultur, kde se pohádka "Sůl nad zlato" vypráví a pak vytvořil svou vlastní verzi.

Texty písní napsal básník Jaroslav Seifert.

Miroslav Horníček byl v souvislosti s filmem dotázán, jak je možné, že hraje krásného prince. Herec odpověděl: “Když může Kopecký hrát chytrého prince…“ Miroslav Horníček hrál prince poprvé a naposled. Dle svého tvrzení tuto roli nenávidí a podle svého názoru v ní byl hrozný.

Vlasta Burian si ve filmu zahrál díky Janu Werichovi. Po nařčení pana Buriana z kolaboranství v roce 1945 Werich s Jiřím Voskovcem složili a nazpívali písničku o Burianově zradě. Když bylo jméno Vlasty Buriana očištěno, Werich začal cítit vinu, a tak se zasadil o jeho obsazení do role Atakdále. 


GalerieU Buriana bylo dobře známo, že těžko snášel konkurenci. Výjimku v tomto tvořil minimálně právě Jan Werich, kterého Burian uznával.

Byl jednou jeden král je první a zároveň poslední barevný film Vlasty Buriana.

Scéna “královské vaření” byla natočena napoprvé.


Na pohádku Byl jednou jeden král se můžete těšit v pondělí 25. 12. 2017 od 13:05 na TV Nova.


ZAJÍMAVOSTI:

S kým bude Halina Pawlowská trávit Vánoce? Konečně je to venku!

VIDEO: Lucie Benešová drží už 13 let originální vánoční tradici! Co dělá po nocích se svými kamarádkami?

Vánoce krásné moderátorky Lucie Borhyové: Jaké pochoutky na štědrovečerní tabuli nesmí chybět?

Kir
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady