Tvůrci filmu by zasloužili pětku z dějepisu! To jsou chyby

Tvůrci filmu by zasloužili pětku z dějepisu! To jsou chyby
Zdroj: TV Nova

O napínavém katastrofickém filmu Pompeje tvůrci prohlašovali, že bude věrný realitě. Opak je ale pravdou! Jak mohli filmařům následující prohřešky vůči historii i zeměpisu uniknout?

Dobrý film dělají detaily, nicméně u historického filmu se občas nějaký ten detail poplete a dojde třeba i k teleportaci budov. Jaké chyby udělali tvůrci filmu Pompeje? 
 

- Jezdci na koních ve filmu mají nohy ve třmenech, nicméně třmeny se v Evropě nepoužívaly až do středověku!

- Corvus má ve svém stanu bustu císaře Hadriána. Hadrián vedl římskou říši v letech 117 - 138 n. l., zkáza Pompejí nastala v roce 79 n. l., kdy mu ale byly pouze tři roky. Že by byl až tak napřed?

- Před erupcí je možné vidět Vesuv s kráterem. Kráter však vznikl až při erupci v roce 79 n. l.

FOTO:  TV Nova

- Pompeje neleží mezí Vesuvem a pobřežím. Vulkán je severozápadně od města, zatímco v té době bylo pobřeží na západě. Navíc město nebylo přímo u moře, brány města byly vzdáleny asi kilometr od tehdějšího břehu (dnes je ještě vzdálenější). Pozice Pompejí ve filmu spíše odpovídá městu zvanému Herculaneum. To bylo spolu s městem Oplontis zničeno společně s Pompejemi, nicméně ani jedno z těchto menších měst není ve filmu vidět při pohledech z ptačí perspektivy, ač by měla být viditelná obě městečka.

- Pompejský amfiteátr leží na jihovýchodním konci města. V úvodu filmu je viditelný na správném místě, avšak když Milo a Cassia jedou v kopcích, amfiteátr je najednou v centru města.

- Mužům a ženám nebylo dovoleno v amfiteátru sedět bok po boku. Ženy a otroci museli sedět vzadu (v nejvyšších řadách), zatímco muži seděli blíže aréně.

Galerie- Při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. nedošlo k "vystřelování" těžkých hořících kamenů. V obrovském množství byla chrlena pouze pemza.

- Císař Titus je ve filmu popisován ve špatném světle. Ve skutečnosti se jednalo o respektovaného a oblíbeného vůdce. Historici jej obecně považují za jednoho z „dobrých“ císařů.

- Neexistoval žádný římský zákon, jenž by stanovoval, kdy gladiátoři získají svobodu. Gladiátor byl stále otrok a o otrocích rozhodoval jejich pán, ať už v otázce svobody, či života a smrti. Nicméně mnozí gladiátoři od svých pánů opravdu svobodu získali.
 

Zkázu Pompejí můžete sledovat na Nova Cinema v sobotu 16. 12. 2017 od 20:00 a v neděli 17. 12. 2017 od 13:05.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: 

ODHALENÍ: Ze zákulisí filmu Hráči se smrtí mrazí. Herci opravdu zkoumali smrt!

TOP 5: Herci při natáčení Pompejí pracovali v nelidských podmínkách. Co všechno museli vytrpět?

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady