Film Marečku, podejte mi pero! nastartoval kariéru největší české dětské filmová hvězdě. Uhádnete které?

Film Marečku, podejte mi pero! nastartoval kariéru největší české dětské filmová hvězdě. Uhádnete které?

Česká komedie Marečku, podejte mi pero! je natočená převážně v prostředí továrny a střední průmyslové školy, kam dochází na večerní vyučování zaměstnanci, aby si doplnili vzdělání a mohli v práci povýšit.

Film natočil v roce 1976 Oldřich Lipský na námět Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Oba se inspirovali vlastními zkušenostmi, rok přednášeli ve večerní škole, a proto se děj filmu odehrává převážně tam. Například dva studenti v první lavici, kteří podávají pero a tabulky - ty měl Ladislav Smoljak opravdu ve třídě, kde přednášel.

Ve filmu kromě Jiřího Sováka a Josefa Kemra hraje i Tomáš Holý, kterému v tu dobu nebylo ještě ani osm let. Ztvárňuje malého chlapce Matulu, který nese vzkaz od ředitele školy. V ten moment se Tomáš objevil poprvé ve filmu a začala jeho obdivuhodná kariéra. Stala se z něj největší česká dětská filmová hvězda. Režisérovi se jeho výkon natolik líbil, že ho obsadil do dalšího filmu Ať žijí duchové!

Určitě si pamatujete i stařičkého profesora Hrbolku, který pronesl právě tu známou větu "Marečku, podejte mi pero!". Jeho představitel František Kovářík se narodil 1. října 1886 a ve stejný den roku 1984 i zemřel. Přesně na den se tedy dožil krásného věku 98 let.

 

Na film Marečku, podejte mi pero! se nezapomeňte dívat v pátek 15. 12. od 20:20 na Nově, nebo v repríze v pondělí 18:12. od 10:10 na Nově.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Sendvič mění barvu... TO JSOU CHYBY! V čem se ještě sekli tvůrci filmu Sám doma a bohatý?

TOP 9: Dospělí v rolích dětí a bezejmenné hlavní postavy! Jaké jsou největší zvláštnosti filmu Polární expres?

NEUVĚŘITELNÉ: Při natáčení milostné scény ve filmu Temné síly museli být přítomni kaskadéři! Co záběr komplikovalo?

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady