Jiří Sovák by dnes oslavil narozeniny!

Jiří Sovák by dnes oslavil narozeniny!
Zdroj: TV Nova

Stopa Jiřího Sováka v československém filmu je nesmazatelná. Exceloval jak na stříbrném plátně, tak na jevišti. Jeho blízcí s ním však prožívali těžké chvíle... Představitel legendárního Evžena Humla z Chalupářů by dnes oslavil sedmadevadesáté narozeniny!

Už od narození měl Jiří Sovák čerta v těle. Ukecaný neposeda vymýšlel samé lotroviny. Otec doufal, že se Jiří aspoň na hotelové škole zklidní a převezme rodinnou restauraci. Marně. Jiří na škole dlouho nevydržel. Brzo si začal přivydělával jako úředník a taky u ochotníků, což se líbilo hlavně mamince.


Angažmá mu nabídl sám E. F. Burian. A to byla drsná škola. Sovák ale tehdy začal dostávat i velké role jako třeba ve hře Otec Goriot. Bylo mu třicet a už hrál hlavně „dědky nad hrobem“. Oženil se a narodil se mu syn Jirka. Tomu byly jen dva roky, když otec rodinu v tichosti opustil.

V roce 1955 se Sovák dostal do Divadla Na Vinohradech a taky začal mít úspěch u filmu. Například jako Kuba v pohádce Dařbuján a Pandrhola. V šedesátých letech byl na vrcholu. Pomohla spolupráce s Janem Werichem, třeba TV film Uspořená libra. Za svůj život nakonec natočil přes 120 filmů a televizních inscenací.
FOTO:  TV Nova

Ačkoliv se proslavil jako Jiří Sovák, narodil se jako Jiří Schmitzer, a stejně pojmenoval svého syna. Až v devatenácti letech si na protest proti německé okupaci změnil občanské příjmení Sovák. Se synem nikdy neměl idylický vztah. Syn nikdy otci nezapomněl, že opustil jeho a matku a naopak Sovák starší se syna zřekl, když v opilosti havaroval a usmrtil chodce.
FOTO:  TV Nova


Jedny z nejznámějších rolí ztvárnil Jiří Sovák ve filmech Ať žijí duchové nebo Dařbuján a Pandrhola. Na pohádku o tom, že smrt je spravedlivá, se můžete podívat již dnes, tedy ve středu 27. prosince od 13:50 na TV Nova.


Příběh rytíře Viléma Brtníka z Brtníku můžete sledovat v pátek 29. prosince od  20:20 na TV Nova. A pokud vás zajímá, jak to na místě natáčení oblíbené pohádky Ať žijí duchové vypadá dnes, nenechte si ujít projekt portálu Nova Plus Filmová místa! Ke zhlédnutí ZDE.NEPŘEHLÉDNĚTE:
VELKÝ KVÍZ: Jak dobře znáte film Ať žijí duchové! Otestujte se!

MAREČKU, PODEJTE MI PERO: Poznáte místa, kde se natáčela slavná komedie?

ZAJÍMAVOSTI o filmu Marečku, podejte mi pero: Hliník si vysloužil pamětní desku!

Autor: Maci

Sdílet

Nejnovější videa

Články