Burtonova Alenka v říši divů: Hlavní roli měla původně hrát jiná hvězda. Proč roli odmítla?

Burtonova Alenka v říši divů: Hlavní roli měla původně hrát jiná hvězda. Proč roli odmítla?
Zdroj: oficiální zdroj

Alenka v řísi divů určitě nezklame příznivce temných a gotických filmů Tima Burtona. Kdo z herců přiložil ruku k dílu a podílel se tak na vizuálním ztvárnění?

Alenka v říši divů je dobrodružný fantasy film režiséra Tima Burtona, který se volně inspiroval stejnojmennou knihou Lewise Carrolla. Pro Tima Burtona jsou typické fantaskní, temné a gotické prvky, kterými rozhodně nešetří. Zkušeného diváka tak nepřekvapí moderní pojetí příběhu, ani pestrý vizuál či zásahy výtvarníků a počítačových grafiků.


Do hlavních rolí byli obsazeni na příklad Johnny Depp, Mia Wasikowska nebo Anne Hathaway. Nicméně spolupráce Johnny Deppa a Tima Burtona není žádnou novinkou. Tito dva už spolu natočili osm snímků, mezi které na příklad patří Karlík a továrna na čokoládu, Střihoruký Edvard či Mrtvá nevěsta.

Zajímavosti z natáčení:

1. Ve chvíli, kdy byl Johnny Depp obsazen do role Kloboučníka, vytvořil si konkrétní náčrt postavy. Snažil se tak hlouběji proniknout do charakteru. I přes to, že Johnnyho návrh se knižní předloze vůbec nepodobal, Tim Burton byl nadšený a návrh použil.


Pokud obdivujete oranžové vlasy bláznivého Kloboučníka, tak právě tento prvek je z hlavy Johnnyho Deppa. A aby toho nebylo málo, Johnny měl vizuální ztvárnění opravdu promyšlené. Oranžové vlasy Potrhlého Kloboučníka jsou důsledkem otravy rtutí, ke které kdysi při používání chemikálií k výrobě klobouků skutečně docházelo.

FOTO:  Profimedia

2. Loď, na které Alenka (Mia Wasikowska) odplouvá na konci filmu do Číny, nese název "Wonder" neboli zázrak.

3. Srdcová královna (Helena Bonham Carter) má hlavu o 70 % větší než normální člověk.

4. Na začátku filmu je možné na měsící, na který padne záběr, spatřit úsměv kocoura Šklíby.

5. Ve scéně, kdy Alenka (Mia Wasikowska) vstupuje do říše divů, je v pozadí vidět nápadný pokroucený strom bez listí, který odkazuje na Burtonův dřívější snímek Ospalá díra (1999).

6. Roli Alenky byla nejprve nabídnuta Anne Hathaway. Odmítla, protože nechtěla pokračovat v rolích hezkých dívek v pohádkových šatech. Namísto toho bylo vyhověno jejímu návrhu zahrát si roli Bíle královny.

7. Bílou královnu si přála hrát také Emmy Rosum. Timu Burtonovi však přišla na tuto roli příliš mladá.

8. Celý film se natáčel ve studiu před zeleným pozadím. Vše, co ve filmu tedy vidíte, je dotvořeno digitálně.

Galerie

9. Místo počítačově generovaných postav používali filmaři kulisy z kartónu, modely v životní velikosti nebo prostě lidi navlečené do zelených přiléhavých obleků s očima přilepenýma na různé části těla. To pomáhalo hercům při dialozích a umožňovalo jim to reagovat na něco skutečného.

10. Alenka v říši divů inspirovala dvě hudební CD. Jedno obsahuje soundtrack k filmu s hudbou skladatele Dannyho Elfmana. Druhé CD „Almost Alice" ("Skoro Alenka“) je kompilací šestnácti písní včetně písně k závěrečným titulkům filmu „Alice (Underground) / Alenka (v Podzemí)”, napsané a zpívané Avril Lavigne.

Alenku v říši divů můžete vidět 30. září ve 20.00 na Nova Cinema.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Fenomenální pěvecká soutěž je zpět! Jak se přihlásit do SuperStar 2018?

BOHÉMSKÝ BOJOVNÍK: Ve filmu Vikingové si zahrál jednu z hlavních rolí český herec. Víte, o koho jde?

TOP 10 zajímavostí z oblíbeného animáku Auta 2: Který legendární český vůz se tam objevil? 

Sdílet

Nejnovější videa

Články