VIDEO: Dělá dítě před odchodem do školky scény? Odborník radí, kdy vytrvat a kdy ho stáhnout

Poslední letní dny jasně oznamují, že děti brzy usednou do školních lavic. O ty mladší bude velmi dobře postaráno v mateřské škole pod dohledem milých učitelek. Možná čeká i vaše dítko tento velký zlom a nastoupí do školky, kde se bude muset obejít bez maminky. Jak dítě připravit, aby to pro něj nebyl takový šok a celou situaci ustálo?

Pokud vaše ratolesti míří poprvé do školy nebo školky, všechno ve velké míře prožíváte společně s nimi. Pokud do mateřské školy dítě nastupuje poprvé, je to pro něj velký šok a odpoutání od maminky, která s ním doposud trávila většinu času, je pro něj hodně náročné. Na otázky, které jsou s příchodem a aklimatizací spojené odpovídal psycholog Marek Herman.


Jak by měl takový ideální nástup do školky vůbec vypadat? „Pomalu a dlouho. A platí jednoduché pravidlo. Všechno poprvé s mámou.“ Rodič se tedy do školky může nejprve přijít podívat sám a poté na pár hodin i s dítětem, třeba když bude celá třída venku na pískovišti. Dítě si tak bude postupně zvykat a toto prostředí pro něj nebude neznámé.

 

A co když po několika týdnech přijde pláč a scény? „Citlivě a důsledně vytrvat. Změnu budujete ne týden nebo dva, ale optimálně půl roku. Děti velmi často zrcadlí mámu. Strašně důležité je, co se stane, když maminka odejde. Když je dítě v pohodě a komunikuje s ostatními, tak máme signál, že to dítě může být v pohodě. Jakmile děcko ztuhne a je v pozadí, tak máte signál, že něco není v pořádku.“

 

A jak je to třeba se spaním a je v pořádku, aby dítě předškolní docházku nastoupilo před 3. rokem? Na to se podívejte ve videu.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Nejlepší zkažené maminkovské klapky. Jak to vypadá, když vám děti zkazí natáčení?

CELÝ 2. DÍL MALÝCH LÁSEK: Rekordně rychlý porod, odmítnutí otce i večírek na sále!

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady