• TV Nova
  • Natáčení Marie Terezie: Proč hercům pomohlo to, že si vzájemně nerozuměli?

Natáčení Marie Terezie: Proč hercům pomohlo to, že si vzájemně nerozuměli?

Marie Terezie z produkce České televize nyní kraluje i na Voyo. Nechte se oslnit nádhernými kostýmy, výpravnými lokacemi i kouzlem baroka, které vám dopřeje jedině kouzlo císařského dvora. Historický seriál mapující život i vládu legendární panovnice najdete v nabídce Voyo právě nyní!

Příběh Marie Terezie je inspirován knihou Miluj a panuj Mirky Zlatníkové a dal dohromady štáb z Česka, Slovenska, Maďarska i Rakouska. Na place se tak sešel skutečný Babylon, který dal v dialozích zabrat i samotným hercům.

Role Vojty Kotka

„Museli jsme si zvyknout na to, že nám někdo odpovídá v cizím jazyce. Na druhou stranu jsme ale byli o dost pozornější vůči tomu kolegovi a mnohem víc jsme četli i nonverbální komunikaci“ svěřil se v rozhovoru pro Radiožurnál Vojta Kotek, který si zahrál manžela Marie Terezie Františka Štěpána Lotrinského. 

Marie Terezie
Po boku Vojty Kotka se vystřídaly tři slavné rakouské herečky.  |  FOTO:  Česká televize

Mirka Zlatníková

​​​Právě Vojta Kotek svým výkonem oslnil i samotnou scenáristku Mirku Zlatníkovou. „Jako jediný herec ztvárnil svou postavu od mládí až po smrt. Prošel pěti díly a zestárnul o třicet let. Skutečný František Štěpán Lotrinský prožil život ve stínu své manželky, Vojta ve stínu těch tří hereček rozhodně nezůstal,“ zhodnotila Mirka Zlatníková pro nova.cz. „Ustál i třetí herečku Ursulu Strauss, což je evropská hvězda první velikosti,“ dodala.

Představitelky Marie Terezie

Střídání hereček mělo kromě chodu času symbolizovat i mentální proměnu z mladé a nezkušené dívky v mocnou panovnici. Vedle Vojty Kotka se tak vystřídaly mladinká Marie-Luise Stockinger, známá Stephanie Reinsperger i hvězda prvního formátu Ursula Strauss. To, že Marii Terezii hrály výhradně rakouské herečky, nebylo náhodou. Štáb totiž musel ve tvorbě zahrnout požadavky všech čtyř zúčastněných národností.

Historie čtyř národů

„Rakouská a maďarská televize (spolu s Českou televizí a slovenskou RTVS, pozn. red.) byly koproducenty, do scénáře zasahovali jejich dramaturgové, stejně jako dramaturgové ze Slovenska. Všichni si pohled na svoje dějiny pečlivě hlídali. Do děje jsem musela nějak zakomponovat hrdiny těchto zemí, o jejichž existenci jsem do té doby neměla tušení,“ prozradila pro nova.cz scenáristka série Mirka Zlatníková. „Zatímco o vedlejších postavách probíhaly diskuze, pohled na Marii Terezii byl ve všech zemích hodně podobný,“ dodala.

​„Zásadní rozdíl byl ve vnímání jejího syna Josefa II. Tam byly mezi námi a rakouskou stranou velké střety. Cesta, kterou jsem prošla, byla pro mě jako pro autorku velmi těžká, ale díky tomu neměla pak žádná země pocit nějaké křivdy,“ vysvětlila dál scenáristka.

České zámky i švadleny z Amadea

Mnohonárodnostní produkce umožnila vytvořit také výpravné kostýmy, které navrhnul uznávaný slovenský kostymér Ján Kocman. Barokní róby se pak šily v ateliérech v Římě, kde se vyráběly i kostýmy od Theodora Pištěka pro film Amadeus. Boty se pak zhotovovaly ve španělském Madridu.

Marie Terezie
Kostýmy pro seriál Marie Terezie se vyráběly v Itálii i ve Španělsku.  |  FOTO:  TV Nova

​​Český divák si všimne i mnoha českých lokací. Natáčelo se v Kroměříži, Valticích, Lysé nad Labem či Milovicích. Podívá se ale i do exteriérů v Bratislavě či do zámečku Belveder ve Vídni.

Neváhejte a užijte si skutečně královskou podívanou! Marie Terezie vás i s celým dvorem čeká na Voyo. 

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady