Výročí revoluce nám připomene Občan Havel

Výročí revoluce nám připomene Občan Havel
Zdroj: TV Nova

Devatenácté výročí Sametové revoluce připomene televize Nova unikátním dokumentem o muži, který se stal symbolem svobody a demokracie. V pondělí 17. listopadu od 20.00 odvysílá film Občan Havel.

Praha 13. listopadu 2008 — Celovečerní projekt režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla a nabízí jedinečný pohled na jednoho z nejvýznamnějších českých politiků novodobých dějin. Budeme svědky Havlovy nervozity při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku děkovací řeči. Kamera ho sleduje, jak nalévá Miloši Zemanovi becherovku, recituje Šrámkův Stříbrný vítr nebo se rozčiluje nad špatně ušitými košilemi. Stejně jako v životě Václava Havla hrají i ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar. Před okem kamery se objeví exprezidentovi přátelé a spolupracovníci, významní světoví i domácí politici, ale třeba i skupina Rolling Stones. A samozřejmě i všichni „prezidentští“ psi — Ďula, Sugar a Madlenka.

Scenárista, kameraman, režisér a pedagog Pavel Koutecký začal na dokumentu pracovat v roce 1992 a Václava Havla sledoval s kamerou déle než třináct let. Premiéry svého neobvyklého projektu se však bohužel nedočkal, tragicky zahynul při natáčení 14. dubna 2006. Dokončení filmu se ujal režisér, kameraman a střihač Miroslav Janek. Slavnostní premiéra filmu se uskutečnila 30. ledna 2008 v pražském Palace Cinemas Slovanský dům. Vzápětí se celovečerní dvouhodinový film Občan Havel představil na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2008, následovala účast na mnoha dalších zahraničních festivalech, např. v Londýně, Kodani, Buenos Aires, Torontu, v africkém Durbanu nebo v Tchaj-peji. Jen v České republice ho už zhlédlo více než 160 tisíc diváků.

Film Občan Havel je nominován na cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument a na cenu Evropského parlamentu LUX Cinema Prize. „Jeho úspěch signalizuje, že český dokument zažívá v současnosti neobyčejně příznivé období,“ říká Pavel Strnad, jeden z koproducentů projektu, pro nějž se unikátní projekt stal srdeční záležitostí.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady