ZKUSÍTE TO? Pedagog Marek Herman doporučuje dát dětem výchovnou lekci hladem nebo žízní

Fyzické týrání je jedna věc, ale obyčejné přicupnutí a plácnutí po zadečku je věc zcela odlišná. Co dělat s dítětem, které dostane „amok“ a hystericky brečí, až se kolemjdoucí otáčí a myslí si o (ne)vychovanosti dítěte své?

Lidová moudrost říká: „Některé věci pochopí dítě rozumem, tak mu je trpělivě vysvětlujeme. Některé věci pochopí jenom srdcem, takže ho necháme prožít třeba hlad nebo žízeň. Ale některé pochopí jenom zadkem a vařečkou.“ To je rčení o které se opřel v živém vysílání na téma fyzických trestů u dětí pedagog Marek Herman.

Téma fyzických trestů je stále hodně diskutované a zabýval se jím i poslední díl pořadu Maminy s rozumem.

Co dělat s dítětem, které dostane „amok“? Podle vysokoškolského pedagoga a autora bestseleru Najděte si svého marťana Marka Hermana je lepší, když k této situaci vůbec nedojde: Než se něco podobného stane, předchází tomu dlouhá cesta. Dítě rodičům většinou vysílá signál, ještě před tím, než k tomu dojde. Vztekající se dítě, to je dítě, které bojuje o moc v rodině a vlastně tím volá: Nastavte mi už konečně hranice a něco mi zakažte.“

FOTO:  TV Nova

Když už taková situace nastane, je dobré ji řešit rychle a operativně. Ne se snažit dítěti sáhodlouze vysvětlovat, že tohle dělat nemůže. Rodiče často v těchto situacích zaplaví adrenalin a je velmi jednoduché reagovat impulzivně a dát dítěti přes zadek. Tím ale rodič uleví především sám sobě a později mohou dokonce přijít výčitky.

„Klíčem k tomu, aby se dítě nevztekalo, je pravidelnost, řád a limity, které si doma nastavíte. Když vše děláte jinak a v jinou dobu, připravte se na veřejné představení,“ dodává Herman.

FOTO:  oficiální zdroj

„Jsme savci a neznám savce, který by vychovával bez kontaktu.“ I matka se ke svému hříběti chová tak, aby ho ochránila před okolními vlivy a pokud neposlechne, je na řadě drcnutí.

Často bývá na vině to, že matka není na dítě tolik napojena. Například u kojení, které je velmi úzkým kontaktem matky a dítěte, často sleduje sociální sítě nebo píše zprávy na mobilním telefonu.

V živém vysílání padly i otázky ohledně klidného soužití sourozenců a rozdělování rodičovské lásky a péče. „Jakmile se narodí druhé dítě, otevřete dveře a vyprovoďte spravedlnost z domu. Každé dítě potřebuje jinou péči.“

Pokud vás zajímá, jak je to s poruchou ADHD, kde je míra fyzických trestů, ale třeba i to, z jakého důvodu je nejkomplikovanějším vztahem v rodině snacha a tchýně, podívejte se na celý záznam rozhovoru.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
SOUTĚŽ POŘADU MAMINY S ROZUMEM: Kdo vyhrál luxusní opalovací krémy?

TOP 7 SRDCERYVNÝCH seriálových momentů: Který je ten úplně nejdrsnější? Hlasujte!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady