Pravda o Erin Brockovich: Odpovídá film s Julií Roberts skutečnosti? A zajímavé propojení obou žen!

Pravda o Erin Brockovich: Odpovídá film s Julií Roberts skutečnosti? A zajímavé propojení obou žen!
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj

Film Erin Brockovich vznikl podle skutečné události. Dvakrát rozvedená žena bez peněz, majetku a právnického vzdělání dokázala dotáhnout do konce případ, ve kterém musela velké elektrárenská společnost zaplatit 333 milónů dolarů za znečištění podzemních vod. Film Erin glorifikoval až do nebes, kde je ale skutečně pravda?

Erin Brockovich je americká právní a ekologická aktivistka, která i při absenci formálního právního vzdělání sehrála významnou roli v soudní při mezi energetickou společností Pacific Gas and Electric Company a lidmi z kalifornského města Hinkley postiženými kontaminací vody rakovinotvorným šestimocným chromem. Její příběh byl inspirací pro americké filmové drama z roku 2000 Erin Brokovich (hlavní roli hrála Julia Roberts). Film získal celkem pět nominací na Oscara, jedinou výhru však nakonec získala pouze hlavní představitelka Julia Roberts.

Galerie


Erin byla dvakrát rozvedená matka tří dětí. Navíc toho času bez zaměstnání a téměř bez peněz. Když se jí konečně podařilo uchytit jako sekretářce v advokátní kanceláři Eda Masryho byla pevně rozhodnutá chytit svou šanci za pačesy. Při rešerši jednoho banálního případu narazila na stopu znečišťování podzemních vod elektrárenskou společností. Následky, které zanechal jedovatý chrom na obyvatelích přilehlého pouštního městečka, byly katastrofální – zhoubné nemoci, genetické změny, potraty. Erin získala důvěru poškozených lidí i svého šéfa a začala dávat dohromady velký případ!

1) Julia Roberts je první herečkou, která za svůj výkon získala Oscara, Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a SAG cenu.

2) Erin Brockovich-Ellis údajně prodala práva na svůj příběh studiu Universal za pouhých 100 000 dolarů.

3) Opravdová Erin Brockovich pracovala ve firmě ještě v roce 2003.

4) Po ukončení soudního sporu v roce 1996, kdy společnost PG & E začala vyrovnávat svůj závazek v hodnotě 333 milionů dolarů vůči poškozeným obětem městečka Hinkley v Kalifornii, se zbylí obyvatelé začali hromadně stěhovat pryč. Neboť nové rozsáhlé studie ukázaly, že sanace půdy a vodovodních zdrojů zasažených chromem způsobujícím rakovinu bude trvat několik desetiletí. A tak je dnes pouštní městečko Hinkley opuštěné a proměnilo se v tzv. město duchů.

5) Opravdová Erin Brockovich si ve filmu zahrála servírku jménem Julia.

6) Skutečný Ed Masry se ve filmu objevil v roli zákazníka v restauraci, který sedí za Erin ve chvíli, kdy si objednává.

7) Soudce LeRoy A. Simmons, který jako první soudně posuzoval celý případ, si ve filmu také zahrál sám sebe.
8) Skutečná Erin Brockovich po shlédnutí filmu prozradila, že 98% filmu odpovídá pravdě.

9) Postava, kterou hraje Julia Roberts, měla být pravačka, což Roberts není, takže se musela naučit podepsat svojí horší rukou.

10) Ve skutečnosti byla Erin dyslektička a otrávila se chromem, tyhle maličkosti byly ve filmu vynechány

Životopisný snímek o ženě, která se bez jakéhokoliv relevantního právního vzdělání postavila naftové korporaci a dokázala zvítězit, můžete sledovat v úterý 4. července od 17:30 na Nova Cinema.

Sledujte filmy podle skutečných událostí online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, a to vše bez reklam!NEPŘEHLÉDNĚTE:
VELKÝ KVÍZ: Jak dobře znáte film Ať žijí duchové! Otestujte se!

NAJDĚTE 8 ROZDÍLŮ: To je proměna! Jak se změnily postavy ze Souboje Titánů?

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady