TAK TO BYLO VE SKUTEČNOSTI: V čem se film Chyť mě, když to dokážeš liší od reality? Nejen výší ukradené částky!

TAK TO BYLO VE SKUTEČNOSTI: V čem se film Chyť mě, když to dokážeš liší od reality? Nejen výší ukradené částky!
Zdroj: Archiv TV Nova

Film Chyť mě, když to dokážeš vyvolal celosvětovou senzaci! Jak to ale bylo s jedním z nejslavnějších podvodníku 20. století ve skutečnosti?

Jeden z nejkultovnějších filmu Stevena Spieberga Chyť mě, když to dokážeš byl natočen podle reálného osudu skutečného člověka. Frank William Abagnale mladší patřil v 60. letech 20. století k nejznámějším podvodníkům USA a hledala ho policie bezmála třiceti státu. Během pěti let se zabýval hlavně falšováním šeků a dalšími finančními podvody. Měl řadu identit – fungoval jako doktor, vysokoškolský profesor, právník, pilot, bankovní poradce a další nepřeberné množství profesí. To všechno dobře víme z filmu Stevena Speiberga, kde charizmatického podvodníka ztvárnil neméně charizmatický Leonardo DiCaprio.

Některé věci se ale ve skutečnosti odehrály jinak, než to znáte z filmu. Co filmaři tak úplně nevychytali? Čtěte TOP ZAJÍMAVOSTÍ o reálném životě Franka Abagnala:  

• FBI agent, který Franka pronásledoval, se ve skutečnosti jmenoval Joe Shea. V knize mu Abagnale dal jméno Sean O´Reilly, aby skutečného detektiva nekompromitoval, jelikož v té době ještě stále pracoval u FBI. Ve filmu se pak detektiv jmenoval Carl Hanratty. Jeho skutečnou identitu Frank Abagnale odhalil až po smrti detektiva v roce 2005. Jeden z dalších důvodů, proč Frank chránil identitu svého pronásledovatele, byl fakt, že se Shea podílel i na vyšetřování vraždy Johna F. Kennedyho.

FOTO:  Archiv TV Nova

• Frank Abagnale prodal autorská práva s tím, že bude mít možnost rozhodnout o finální verzi filmu. Proto ho filmaři museli Frankovi promítnout, než šel film do kin. Nakonec byly některé scény (třeba scéna tajné schůzky Franka a jeho přítelkyně na letišti) dodatečně natočeny nebo zcela změněny na žádost skutečného Franka Abagnaleho.

• Film se od skutečností liší i co do prvního setkání Franka a detektiva Carla Hanrattyho. Zatímco ve filmu ho Carl osobně zatýká v hotelovém pokoji, v reálu se poprvé viděli až po zatčení u výslechu.

• Ve filmu je Frank Abagnale jedináčkem. Ve reálném životě ale má tři sourozence.

• Ve filmu Frank Abagnale starší (Christopher Walken) založil na oslavu 16. narozenin svého syna běžný účet s částkou 50 amerických dolarů. Ve skutečnosti šlo o částku 200 dolarů, které Frank mladší nikdy nepoužil.

FOTO:  Archiv TV Nova

• Otec hlavního hrdiny se ve skutečnosti stal stal poštovním úředníkem až když synovi bylo čtrnáct let.

• Ve filmu se říká, že Frank Abagnale odcizil dohromady 4 miliony amerických dolarů, ve skutečnosti se ale jednalo o „pouhé“ 2,5 miliony.  

Galerie

Film Chyť mě, když to dokážeš můžete sledovat tuto neděli 25. června od 20:00 na TV Nova nebo v repríze v pondělí 26. června od 14:50 na Nova Cinema!

Sledujte filmy podle skutečných událostí online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, a to vše bez reklam!


NEPŘEHLÉDNĚTE:

KDO TO JE? Poznáte držitele dvou Oscarů? Ve vězení v Somálsku zpustnul a zešedivěl

BRAD PITT PŘEKRAČUJE MEZE: Přesně 20 let po udělení celoživotního zákazu vstupu do Číny tam odcestoval!

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady