APOLLO 13: Proč by Tom Hanks nemohl být kosmonaut?

APOLLO 13: Proč by Tom Hanks nemohl být kosmonaut?
Zdroj: Archiv TV Nova

Jak probíhalo natáčení dnes již legendárního snímku Apollo 13? Co ve filmu je smyšlené a co skutečnost? Tyto zajímavosti vás dostanou! Hádejte, na kolik vyšel filmaře jeden skafandr!

11. dubna 1970 vystartovala k Měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil původního člena posádky Kena Mattingliho, jenž se letu neúčastnil kvůli zdravotním problémům. První dny letu proběhly hladce, 13. dubna se ale v kosmickém řídícím centru ozvalo legendární „Houstone, máme problém!“. Ve vesmíru totiž došlo k nehodě, při které se utrhla jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom tu druhou. V kabině začal klesat tlak a začaly problémy se spojením.

Do detailů propracovaný plán přistání na Měsíci se mění v boj o holý život, kdy se astronauti (aby ušetřili kyslík) přesunou do přistávacího modulu a snaží se udržet původní směr. Čeká je nesmírně těžký, ne-li nemožný úkol – musí obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje boj, který se odehrává daleko za hranicemi zemské atmosféry...

 

Jak probíhalo natáčení dnes již legendárního snímku z vesmírného prostředí? Co vzniklo podle dobových záznamů a co je hereckou improvizací? Čtěte TOP 11 ZAJÍMAVOSTÍ filmu Apollo 13!

 

1. Tom Hanks (který ztvárnil hlavního hrdinu, kosmonauta Jima Lovella) si účastí na tomto projektu splnil svůj dětský sen – jako malý totiž snil o tom, že se stane kosmonautem

FOTO:  Archiv TV Nova

2. Tréninkové letadlo NASA KC-135, které filmaři používali během natáčení, docílilo stavu beztíže tím, že začalo z velké výšky klesat, přičemž nulová gravitace vždy trvala pouze 25 až 30 vteřin. Takže jednotlivé scény se musely natočit během této doby. Pak se herci museli něčeho rychle chytit, protože stav beztíže končil dost náhle amohli se poté lehce poranit.

3. Veškerá komunikace mezi posádkou Apolla 13 a řídícím střediskem je přesnou replikou původní komunikace z roku 1970, jak ji dochovaly dobové záznamy.

4. Film měl premiéru ve středisku NASA. Na premiéru Ron Howard pozval astronauty a pracovníky řídícího střediska.

5. Ron Howard opakovaně říkal, že ze všech svých filmů má nejraději právě Apollo 13.

6. Každý vesmírný skafandr vyšel filmaře na 30 000 amerických dolarů.

7. Astronaut Kenneth Mettingly a herec Gary Sinise, který ho ve filmu ztvárnil, mají narozeniny ve stejný den.

8. Slavná hláška „Houstone, máme problém“ se dostala na 50. místo v žebříčku nejlepších filmových hlášek podle Amerického filmového institutu. Zajímavé je, že právě tato hláška není původní a je improvizací herce Toma Hankse. 

FOTO:  Archiv TV Nova

9. Tom Hanks a Gary Sinise se znali z natáčení filmu Forrest Gump (1994). Přesně v tomto filmu Gary Sinise v roli poručíka prohlásil, že pokud se Forrest stane kapitánem lodi, pak on sám se stane astronautem. Což se naplnilo – ve filmu Apollo 13 je Tom Hanks kapitánem a oba herci jsou astronauty.

10. Muž, který si na konci potřásá rukou s filmovým Jimem Lovellem (Tom Hanks), je skutečný Jim Lovell.

11. Tom Hanks je vysoký 186 centimetrů. Největší povolená výška pro astronauta je ale pouze 182 centimetrů. Filmaři tak mimo jiné museli pro Toma Hankse upravit vesmírný skafandr. 

Galerie


 

Na legendární snímek Apollo 13 se můžete těšit v neděli 25. června od 13:05 na Nova Cinema!


NEPŘEHLEDNĚTE:

FOTO: Malého kluka z E.T. - Mimozemšťana byste dnes nepoznali. Hraje v těch nejdrsnějších hororech!

APOKALYPSA NA PLACE: Sebevražda, vojenské potlačení vzpoury i největší výbuch v historii. Který film měl tak dramatické natáčení?

Sdílet

Nejnovější videa

Články