• TV Nova
  • Dynastie Nováků se vrací na televizní obrazovky! Jak probíhalo natáčení tohoto legendárního seriálu?

Dynastie Nováků se vrací na televizní obrazovky! Jak probíhalo natáčení tohoto legendárního seriálu?

Dynastie Nováků se vrací na televizní obrazovky! Jak probíhalo natáčení tohoto legendárního seriálu?
Zdroj: Archiv TV Nova

Seriál Dynastie Nováků se ve své době stal legendoum díky zajímavým příběhům, skvělým hereckým výkonům a rekordní sledovanosti! Jak probíhalo natáčení?

Hlavou rodiny je dědeček Maxmilián, který je bývalým strojvedoucím. Jeho syn Jan je vedoucím brigády socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida pracuje jako výpravčí a syn Martin zrovna dokončil průmyslovou železniční školu. Jen starší syn Josef se trochu vymyká rodinné tradici – nepracuje na železnici, ale v autoservisu.

Rodinu Nováků čeká velký den – otec Jan Novák má oslavit své padesátiny a u této příležitosti má dostat vyznamenání v práci, což může být krásnou rekapitulací jeho dosavadního života. Jenže v noci se stane něco, co zcela změní chod rodiny, a ani vytoužené vyznamenání najedou není tak lákavé a důležité...

Ve své době se seriál stal fenoménem a lámal rekordy sledovanosti. Jak probíhalo natáčení?

1. Natáčení seriálu probíhalo hned na několika nádražích v Praze – exteriéry i interiéry dopravní kanceláře, kde pracuje Lída, se točily na Smíchovském nádraží; spádoviště a seřaďovací nádraží, kde pracuje Jan Novák, byly natočeny na Libeňském nádraží Praha. Dále se točilo na nádraží Hořovice a Bubeneč a také na Hlavním nádraží v Praze.

FOTO:  Archiv TV Nova

2. Josef Novák (kterého ztvárnil herec Jaromír Hanzlík) byl jediný člen dynastie Nováků, který není železničářem.

3. Herec Vladimír Pospíšil ztvárnil postavu lékaře pohotovosti také o několik let dříve – v roce 1975 v seriálu Chalupáři.

4. Herečka Karolina Slunéčková získala obdiv celého štábu, když zvládala natáčení i přes velké bolestí, které měla kvůli rakovině. Během natáčení zrovna procházela léčbou. Bohužel i přes veškerou svou statečnost a pomoc lékařů rok po natáčení této zákeřné chorobě podlehla.

5. Herec Radoslav Brzobohatý v seriálu doopravdy hraje na housle. Jak potom uvedl v jednom rozhovoru pro tisk, sám kdysi učil svého syna hrát na tento nástroj.

FOTO:  Archiv TV Nova

6. V 11. díle s názvem Výlet do Krumlova navštíví železničáři divadlo s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. V divadle zhlédnou představení Zkrocení zlé ženy, které tenkrát ve skutečnosti bylo v repertoáru krumlovského divadla.

7. V tomtéž díle postavu režiséra krumlovského divadla ztvárnil Karel Smyczek, který je i ve skutečností místním režisérem.

8. Ve své době se seriál stal nejsledovanějším televizním pořadem. Dle tehdejších průzkumu seriál Dynastie Nováků sledovalo až 85 % všech televizních diváků.

9. Herečka Taťjana Medvecká ztvárnila v seriálu známou zpěvačku. Ve skutečností ji ale v seriálu zpívat neuslyšíte – místo ní zpívá zpěvačka Jitka Zelenková.

10. Modelové kolejiště, které má doma dědeček Maxmilián Novák (Josef Kemr), po natáčení putovalo do bývalého Domu dětí na Pražském hradě (dnes je tam Muzeum hraček), kde si ho mohli prohlédnout děti i dospělí ještě mnoho let po natáčení. Jednalo se o modelářskou velikost H0.

Galerie

Sledujte český seriál Dynastie Nováků vždy v úterý od 20:20 na TV NOVA. Čekají vás hned dva díly za sebou!


NEPŘEHLÉDNĚTE:

POŘÁDNÁ PORCE TELEVIZNÍ ZÁBAVY: Na jaké seriály, filmy a pořady se můžete v létě těšit?

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA: Jak se natáčela slavná závěrečná scéna a kdo měl původně hrát hlavní roli?

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady