• TV Nova
  • GALERIE: 14 slavných otců, kteří zplodili své vlastní kopie! Kde je podoba nejdokonalejší? HLASUJTE!

GALERIE: 14 slavných otců, kteří zplodili své vlastní kopie! Kde je podoba nejdokonalejší? HLASUJTE!

GALERIE: 14 slavných otců, kteří zplodili své vlastní kopie! Kde je podoba nejdokonalejší? HLASUJTE!
Zdroj: oficiální zdroj

Den dětí, Mezinárodní den žen... Jen den otců nemá v českém kalendáři oficiálně stanovené místo. Tento svátek oslavuje otcovství a vzdává čest všem, kteří se starají o své ratolesti. Vybrali jsme slavné tatínky, kteří jsou svým ratolestem k nerozeznání podobní!

Den otců vznikl před více než 100 lety ve Spojených státech. Tradici oslavy otců a otcovství ale oproti všem předpokladům nezaložil muž – byla to žena! Američanka Sonora Smart Doddová chtěla ocenit úsilí svého otce Williama Smarta, který ovdověl, přesto se zvládl starat o Sonoru a její další čtyři sourozence. Úplně první oslava dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce. Popularita svátku rychle rostla a původně soukromá událost se brzy stala celosvětovou. Oficiálně se Dnem otců roku 1966 stala třetí červnová neděle, a to díky šestatřicátému prezidentovi USA Lyndonu Johnsonovi.

PODÍVEJTE SE NA SLAVÉ OTCE A JEJICH SYNY:

GalerieZatímco u nás mají tátové jen jeden svátek, na který se dokonce často zapomíná, v Německu jsou na tom lépe. Otcové tam totiž slaví hned dvakrát. Poprvé na takzvaný Vatertag, který připadá na 40. den po Velikonocích, což je ve stejný den jako je Svátek Nanebevstoupení Páně. Dále pak slaví takzvaný Männertag, který byl tuto neděli. Celkově tento svátek nemá jednotné datum. Například v Rusku se slaví 23. února, nebylo by to však Rusko, aby nemělo nějakou specialitu. Tento den byl dlouhých 80 let dnem Rudé armády.

Velmi populárním dnem je 19. březen, kdy má svátek Josef. Například státy na pyrenejském a apeninském poloostrově slaví takzvaný Saint Joseph´s Day. V Oceánii tento den oslaví až první neděli v září. Státy Skandinávského poloostrova dokonce až druhou neděli v listopadu. Nejzažší termín Dne otců je 26. prosince, ten den se slaví v Bulharsku. Nejčastěji však tento den připadá na třetí červnovou neděli, kdy slaví svůj den většina otců na světě.

V České republice se slavil ojediněle, v poslední době však čím dál častěji. Každý červen se dokonce pořádají festivaly speciálně ke dni otců, které pořádá Liga otevřených mužů.

K této příležitosti všem otcům TV Nova ve spolupráci s Pivovarem Velké Březno přináší speciální otcovské pondělky. Již od prvního pondělí v měsíci jste se každý týden mohli podívat na pět pokladů z televizního archivu Ulice s otcovskou tématikou. Nyní máte poslední možnost zavzpomínat na své oblíbené hrdiny a jejich příběhy. Je se na co koukat, nejvyšší čas užít si otcovskou dávku nostalgie, podívejte se ZDE!

NEPŘEHLÉDNĚTE:
SPECIÁL KE DNI OTCŮ nejen pro všechny fanoušky Ulice. Podívejte se na legendární díly oblíbeného seriálu

Dynastie Nováků se vrací na televizní obrazovky! Jak probíhalo natáčení tohoto legendárního seriálu?

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady