SUPER TIP NA VÝLET: Vydejte se o prázdninách na místa, kde se natáčela pohádka O statečném kováři

SUPER TIP NA VÝLET: Vydejte se o prázdninách na místa, kde se natáčela pohádka O statečném kováři
Zdroj: oficiální zdroj

Rádi cestujete a objevujete nová místa? Pokud ještě nemáte naplánované letní výlety, máme pro vás několik tipů. Co takhle se vydat po stopách kováře Mikeše z pohádky O statečném kováři, kterého tak skvěle ztvárnil Pavel Kříž?

Klášter Rosa coeli
Jedním z natáčecích míst a zároveň dobrým tipem na výlet je původně ženský klášter Rosa coeli v Dolních Koutnicích, který se nachází nedaleko centra města. Z místa vyzařuje zvláštní energie, která vám údajně zlepší náladu. Ve filmu šlo ale spíše o místo plné zla. Mikeš tady sváděl nelítostný boj s Černým králem, který zde měl své temné sídlo.

FOTO:  Profimedia


Skanzen ve Strážnici
Pokud máte náladu na lidové tradice a klidné malebné prostředí, mohlo by vás zaujmout další místo z této pohádky, kterým je skanzen ve Strážnici. Na tomto místě se natáčelo hned několik scén. V jedné z nich sbírá Matěj cestou za princeznami jablka, v další Mikeš budí své kamarády a pobízí je, aby se společně vydali na zámek. Tato scéna se odehrává u patrové roubené komory z usedlosti č. 14 z Pozlovic. Ve skanzenu se nachází také místo, kde bydlela Mikešova rodina. Dnes Strážnice návštěvníkům nabízí lidová řemesla a k vidění jsou domácí zvířata nebo ukázky původních stavebních postupů. Místní vás seznámí s historií a vývojem vinohradnictví a původními druhy plodin. Skanzen nabízí programy pro děti i dospělé.

FOTO:  Oficiální zdroj


Větrný mlýn Kuželov
Filmovým místem, kde se Mikeš potká s Matějem, je národní kulturní památka - větrný mlýn u obce Kuželov, postavený v roce 1842. O statečném kováři není jediným českým filmem, ve kterém se toto místo objevilo. Vidět jste ho mohli také v pohádce Nebojsa nebo v prvním díle seriálu Cirkus Humberto. Kuželovský mlýn je jeden z mála dochovaných větrných mlýnů holandského typu v ČR.

FOTO:  Profimedia


Hrad Buchlov
Scény z hradu, ze kterého se v pohádce ztratily tři princezny, se natáčely na jednom z nejstarších hradů v České republice, na hradě Buchlov. Tato historická stavba se pyšní unikátním zachováním původních architektonických prvků jednotlivých výstaveb. Pro milovníky nejen historie, ale také architektury, je Buchlov jistě skvělým místem, které stojí za to prozkoumat.

FOTO:  Oficiální zdroj


Sirotčí hrádek
Mikeš, Ondra a Matěj se ve filmu ocitli u tajemné zříceniny hradu vybudovaného na dvou vápencových skaliscích. Tajemné je toto místo i ve skutečnosti. Jde o zříceninu gotického hradu z přelomu 13. a 14. století Sirotčí hrádek, která se nachází nad vsí Klentnice v Pavlovských vrších. Sirotčí hrádek je nejen historickou cennou gotickou zříceninou, ale také místem s úžasným výhledem.

FOTO:  Profimedia

 

Film O statečném kováři můžete sledovat 16. 6. od 20:20 a v repríze 18.6. od 15:50 na TV Nova.

 
NEPŘEHLÉDNĚTE:

VELKÁ GALERIE: Jak dnes vypadají místa z filmu Copak je to za vojáka? Nepoznali byste je

FOTO: Protivná holka z Karlíka? Dnes je z ní kočka a hraje v hollywoodských megahitech!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady