VELKÁ GALERIE: Jak dnes vypadají místa z filmu Copak je to za vojáka? Nepoznali byste je

VELKÁ GALERIE: Jak dnes vypadají místa z filmu Copak je to za vojáka? Nepoznali byste je

Oblíbená divácká komedie s hvězdným obsazením z roku 1986 byla natáčena na mnoha lokacích. Mezi ty hlavní patřily šumavská kasárna v Klatovech a blízkých Janovicích nad Úhlavou. Jak se tato místa od natáčení změnila a jak dnes vypadají? Budete překvapeni.

Pojďme se společně vydat po stopách svobodníka Kouby, kterého si ve filmu zahrál mladičký Jiří Langmajer, který teprve 2 roky po natočení sám podstoupil povinnou vojenskou službu. Kapitána a Koubova nadřízeného ztvárnil Karel Roden, který je dnes, stejně jako Jiří Langmajer, považován za jednoho z nejlepších českých herců- Ve filmu se ale mihnul i zpěvák Daniel Landa, který se sem dodnes rád vrací a je pravidelným účastníkem Rallye Šumava.

Společně se pojďme podívat „na zoubek“ filmovým objektům a prozradíme i to, k čemu slouží dnes.
 

Kasárna u tanku


První z lokací, která ve filmu představovala vojenská kasárna, měla své sídlo v Klatovech na Plánické ulici. V době natáčení tu opravdu sídlil vojenský útvar, který tento film proslavil. Kasárna už ale řadu let neexistují. V rohové budově na snímku je dnes Základní škola a z ostatních objektů bývalých kasáren se staly především byty. Najdeme v nich ale také finanční a dopravní úřad, školní jídelnu nebo novou sportovní halu.


Kasárna na plánickém předměstí Klatov jsou známá mimo jiné i podle tanku T-34, který stával na rohu ulic Plánická a Nerudova a který můžete vidět i ve filmu. Tank je dnes už minulostí, přesto klatováci místu neřeknou jinak než „u tanku“.

 

Základní vojenskou službu tady v první polovině osmdesátých let nastoupil například kytarista a zpěvák slovenské skupiny Tublatanka Maťo Ďurinda. Ten však měl v té době ve studiu rozpracovanou desku a po necelých čtyřech měsících odešel domů s modrou knížkou...

 

Kasárna 2

Jako další lokace pro film Copak je to za vojáka posloužila slavná 45hektarová kasárna v Janovicích nad Úhlavou, která vznikla v roce 1950. Díky své rozloze a kapacitě pro 3 až 5 tisíc vojáků patřila mezi největší v republice. Tradovaným sloganem kasáren bylo: "Janovice nikdy více, radši kulku do palice". Tak hrozný pobyt tu ale rozhodně nebyl. Mimo jiné tu svou vojenskou službu sloužil i spisovatel a autor Černých baronů Miloslav Švandrlík.
 


 

Kasárna ale od roku 2004 už neskrývají jediného vojáka. A nikdo se neptá: Copak to je za vojáka? Velký prostor po zaniknutí útvaru převzalo město a následně ho pronajalo developerské firmě, která jej postupně přetvořila v rozvojovou a průmyslovou zónu. Dnes tu sídlí velké i malé podnikatelské subjekty a zahraniční firmy. Některé objekty byly také přestavěny na bytové jednotky. Jednu z budov využívá také Fond ohrožených dětí Klokánek.


Další místa, kde se natáčela slavná komedie, najdete ZDE

Film Copak je to za vojáka můžete sledovat 13. 6. od 18:15 na Nova Cinema.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
FOTO: Protivná holka z Karlíka? Dnes je z ní kočka a hraje v hollywoodských megahitech!

TOP 10 zajímavosti z filmu Okresní přebor: Symbolické číslo a náročné výběrové řízení!

Sdílet

Nejnovější videa

Články