TOP ZAJÍMAVOSTI Skleněného pekla: Podle hlavního hrdiny byl pojmenován slavný dům v centru Prahy!

TOP ZAJÍMAVOSTI Skleněného pekla: Podle hlavního hrdiny byl pojmenován slavný dům v centru Prahy!
Zdroj: TV Nova/ Profimedia

Kdo by řekl, že existuje i Skleněné peklo Prahy! Na počest jedné hvězdy oblíbeného katastrofického filmu je v Praze pojmenovaná jedna budova. Víte o jakou se jedná?

Skleněné peklo je věnováno všem hasičům celého světa. S patřičnou dávkou hrdinného patosu oslavujícího statečnou a obětavou práci požárníků. V San Franciscu stojí nejvyšší mrakodrap světa, který má sto třicet osm podlaží. Jeho architektem je Doug Roberts (Paul Newman) v jednom z nejvyšších pater uspořádá kolaudační večírek, kterého se účastní smetánka z celého města. Stavební firma však šetřila na bezpečnostním opatření a brzy vypukne požár v jednom patře, který všem uzavře únikovou cestu.
 

Bezpečnostní kamery posléze zachytí kouř, a je proto přivolán sbor hasičů San Francisca, kterému velí Michael O´Halloran (Steve McQueen). Všichni budou svádět boj s časem, protože oheň se nekontrolovatelně šíří budovou.

Galerie


Přečtěte si deset překvapivých zajímavostí o filmu!


1) Steve McQueen absolvoval většinu riskantních scén bez kaskadérské pomoci. Před poslední dramatickou klapkou oznámil, že pokud se mu něco stane, odkazuje své novomanželce Ali McGraf svůj oblíbený pick-up.

2) Stevu McQueenovi byly nabídnuty za natočení pokračování 3 milióny amerických dolarů. McQueen však zabouchl producentům dveře před nosem, a to doslova.

3) Mladého hasiče, který se bál slanit z výtahu, hrál Scott Newman, syn Paula Newmana. Jedná se o jejich jedinou spolupráci před kamerou.

4) Filmaři řešili velmi neobvyklý problém. Hlavní představitelé se nemohli dohodout, čí jméno se v titulcích objeví jako první. Po dlouhé debatě se nakonec rozhodlo, že řazení proběhne podle abecedy.

5) Během natáčení došlo na jedné scéně ke skutečnému požáru a Steve McQueen ho pomohl skutečnému hasiči zlikvidovat. Jeden z hasičů herci řekl: „Moje žena tomu neuvěří.“ McQueen na to odpověděl: „Ani moje.“

6) Na konci filmu velitel hasičů říká: „Máme štěstí, není tu ani 200 obětí. Ale jednoho dne takováhle past usmrtí tisíce lidí a my budeme polykat kouř a vynášet mrtvoly, dokud se nás jednou nezeptáte, jak stavět.“ Film byl dokončen 11. září 1974 a o 27 let na den přesně byl spáchán atentát na Světové obchodní centrum v New Yorku, kde zahynulo téměř 3 000 lidí.

7) Fred Astaire se tak bál finální scény, že mu bylo povoleno se nezúčastnit. Zároveň se jedná o jeho poslední celovečerní film. Po Fredu Astairovi (společně s Ginger Rogersovou, se kterou tvořili nejslavnější taneční pár v meziválečném období) je pojmenován i pražský Tančící dům na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí – s podtitulem „Ginger a Fred

8) Že byl mrakodrap jenom miniatura, poznáte viditelně podle velikosti kapek vody. Jsou neadekvátně velké.

9) Ve snaze získat nefalšovanou reakci osazenstva, režisér Irwin Allen vystřelil do stropu bez toho, aniž by herce varoval a ihned natáčel. Trik se povedl.

10) Když Steve McQueen (Mike O'Hallorhan) zjistil, že Paul Newman (Doug Roberts) má ve scénáři o dvanáct řádků textu více, naléhal na scénáristu, aby mu nějaký dialog přidal.


Na nerovný boj může a ohně se můžete podívat v úterý 6. 6. na Nova Cinema od 20:00. Nebo v repríze ve středu od 15:15 taktéž na nova Cinema.


NEPŘEHLÉDNĚTE:
NATÁČENÍ PODLE SPIELBERGA: Loutkaře ovládající koně zahrabali pod zem a zvířata maskovali déle než lidi

ZE STÁŽE NA OBRAZOVKU! Reportérky TV Nova promluvily. Jaké pocity prožívaly při svém poprvé?

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady