Návrat legendárního Supermana: Jaký trik filmaři použili?

Návrat legendárního Supermana: Jaký trik filmaři použili?
Zdroj: Archiv TV Nova

Superman patří k nejstarším a nejslavnějším komiksovým superhrdinům současnosti. Přesto filmařům trvalo přes patnáct let, než nový snímek o Supermanovi natočili. Proč?

Když astrofyzici objeví ve vesmíru zbytky planety Krypton, přijdou s hypotézou, že planeta nemusela být úplně zničena. Ve chvíli, když se to Superman (Brandon Routh) dozví, rozhodne se, že se tam vypraví, aby našel některé z možných přeživších Kryptoňanů. Na Zemi se vrací po pěti letech neúspěšného pátraní.

Po návratu zjišťuje, že na něj svět už zapomněl a lidé si se zločinci dokážou poradit sami. Ani jeho láska Lois Lane už ho nepotřebuje – zařídila si svůj vlastní život, má přítele a malého syna. Dokonce napsala novinový článek Proč svět nepotřebuje Supermana?, který jej značně překvapil. Opravdu svět už Supermana nepotřebuje?

FOTO:  Archiv TV Nova

Superman se vrací patří mezi nejdéle rozpracované projekty Hollywoodu – práce na něm začaly ještě v 90. letech. Za tu dobu se zde vystřídalo několik režisérů a producentů, hlavní hrdinové byli přeobsazeni téměř sedmkrát. Čím vším si musel projit tento snímek, než se po letech konečně dostal do kin? Čtěte TOP 10 ZAJÍMAVOSTÍ o filmu Superman se vrací:

1. Film Superman se vrací je pokračováním původních snímků Superman (1978) a Superman 2 (1980), navazuje na děj těchto originálních filmu a zcela ignoruje děj filmů Superman 3 (1983) a Superman 4 (1987), které nebyly komerčně ani hodnocením kritiků úspěšné. 

2. Zároveň ale na tyto snímky trochu odkazuje – poslední věta z filmu Superman 4, kterou superhrdina z Kryptonu řekne Lutherovi, zní: „Uvidíme se za dvacet let.“ Film Superman se vrací vtrhl do kin přesně dvě dekády po natočení této scény.

3. Ve filmu je scéna, kdy Superman zachraňuje auto, což je odkaz na obálku časopisu Action Comics č. 1 z roku 1938, kde se hrdina z planety Krypton objevil poprvé.

4. Také scéna, kde Superman zachraňuje padající letadlo, ve kterém je mimo jiné jeho láska Lois Lane, je odkazem na scénu z původního filmu, kdy létající superhrdina zachrání padající helikoptéru – a to včetně závěrečného Supermanova proslovu o bezpečnosti létání.

FOTO:  Archiv TV Nova

5. Ve filmu se zmiňuje také rodné město Batmana Gotham – mluví o něm televizní moderátorka v reportáži o rostoucím násilí ve městě.

6. Aby filmaři oklamali internetové piráty, použili pro film falešný distribuční název Red Sun. Napadlo by vás pod tímto jménem čekat Supermana?

7. Herec Brandon Routh pro roli Supermana přibral  téměř 12 kilogramů svalové hmoty.

8. V roce 2006 se jednalo o nejdražší filmový projekt s rozpočtem 270 milionů dolarů, z toho ale téměř 30 milionů bylo utraceno za sepsání scénaře a celkovou přípravu projektu, která trvala přes patnáct let.

9. Brandonu Routhovi museli filmaři pomocí počítače zmenšit rozkrok, jelikož v supermanově obleku byl příliš velký.

Galerie


10. Film získal pět cen Saturn – Brandon Routh získal cenu pro nejlepšího herce, Bryan Singer pro nejlepšího režiséra, John Ottman za nejlepší hudbu a za nejlepší scénář cenu dostali Michael Dougherty a Dan Harris. Celý snímek byl poté oceněn jako nejlepší fantasy film. Dále film dostal cenu Phoenix za nejlepší vizuální efekty a světová kaskadérská asociace World Stund udělila svou cenu za nejlepší kaskadérské triky.

 
Film Superman se vrací můžete sledovat v neděli 28. května od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v pondělí 29. května od 13:25!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zákulisí akčňáku Captain America: První Avenger! Jak vznikaly Chrisovy svaly a kdo ve filmu komiks nečetl?

Pomsta, boj o naftu a tíživý postapokalyptický svět: Který díl série Šílený Max je nejlepší? HLASUJTE!

Sdílet

Nejnovější videa

Články