TOP 10 Říjnového nebe: Filmaři naštvali autora knižní předlohy. Tohle všechno změnili a pokazili!

TOP 10 Říjnového nebe: Filmaři naštvali autora knižní předlohy. Tohle všechno změnili a pokazili!

Splněný americký sen! přesně tak by se dal popsat skutečný příběh, který se stal předobrazem pro dojemný životopisný snímek Říjnové nebe. Co jste o filmu určitě nevěděli?

Středoškolák Homer Hickam (Jake Gyllenhaal) žije v hornickém městečku ve východní Virginii, kde je jedinou možností obživy práce na šachtě. Homer má velkou fantazii a touží objevovat vzdálené světy. Jednoho dne zahlédne na obloze přelétat první sovětskou družici Sputnik. Začne se zajímat o rakety, a dokonce se díky tomu spřátelí s opovrhovaným šprtem Quentinem.

Spolu se dvěma dalšími kamarády pak začnou amatérsky konstruovat malé rakety. První pokusy jsou však zoufalé. Aby získali více znalostí, pustí se do studia chemie, fyziky a matematiky. Nakonec se jim podaří sestrojit překvapivě funkční rakety. Ty nepředstavují jen jakousi lepší hračku, ale pokud uspějí na mezistátní soutěži mladých techniků, i únik z rodiště. V cestě za splněním snu Homerovi stojí nepochopení otce. Přesto se nevzdává a snaží se naplnit svoji vizi.

Film, natočený podle skutečné události, který zobrazuje snahu mladého chlapce po otcově uznání, v sobě skrývá pár zajímavostí, které stojí za přečtení:


1. Strojvůdce lokomotivy ve scéně, kdy chlapci rozebírají koleje, si zahrál uznávaný autor fotografií z prostředí parních lokomotiv O. Winston Link.

2. Ve skutečném životě jsou Werner von Braun a Jake Gyllenhaal vzdálení bratranci.

3. Chcete se podívat na lokaci, kde chlapci testovali své rakety? Máte možnost! Nachází se ve městě Coalwood v Západní Virginii. Po úspěchu filmu zde byla postavena replika rampy na odpalování raket a kryt. Každý rok v říjnu se pak ve městě konal festival s názvem October Sky Festival, kterého se Homer H. Hickam často účastnil! Kvůli nedostatku lidí byl roku 2012 festival přesunut do sousedního Beckley.

4. Brýle mnoha postav mají antireflexní úpravu. To by však v té době nebylo možné, jelikož nebyla dostupná až do roku 1950.

5. Ve filmu se několikrát omylem dostala do záběru kamera a štáb. Viditelné je to zejména ve scéně, kdy Homer vystupuje z auta po návratu z vědeckého veletrhu. V tu chvíli je jasně vidět jedna z kamer.

6. Velká část natáčení probíhala v Petros Tennessee, což je malé městečko nedaleko Oak Ridge v Tennessee. Oak Ridge je známé jako Secret City, které bylo vybudované speciálně pro vývoj jaderných zbraní během druhé světové války. Je to domov pro jadernou elektrárnu Y-12, která je dnes stále aktivní.

Galerie


7. Film je natočen podle autobiografické knihy Rocket Boys od Homera H. Hickama Jr. Autor si přál, aby se film jmenoval stejně jako kniha, ale producenti měli dojem, že s takovým názvem by snímek neměl úspěch.

8. Pravé jméno otce hlavního hrdiny není John Hickam, ale Homer Hickam Sr. Ve filmu jej upravili na Johna, protože se báli, že by diváky mátlo, kdyby se dvě postavy ve filmu jmenovaly úplně stejně.

9. V knižní předloze je Homerovi čtrnáct let, ve filmu je mu sedmnáct.

10. Ve skutečnosti to byl Homer Hickam, kdo vypadal jako typický šprt, zatímco Quentin Wilson byl hezoun.

 

Drama Říjnové nebe můžete sledovat v pondělí 29. května od 20:00 na Nova Cinema a v repríze na Nova Cinema v úterý 30.května od 14:40.

Sledujte filmy podle skutečných událostí online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, a to vše bez reklam! 


NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁKULISÍ BOXERSKÉHO DRAMA BOJOVNÍK: Drsný trénink na roli i tragická letecká nehoda!

Na samotě u lesa po 41 letech: Chalupu dědy Komárka nepoznáte! Jak DNES vypadá?

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady