Nepozornost a historické přešlapy: Ani klasika Císařův pekař – Pekařův císař není bez chyb! Všimli jste si?

Nepozornost a historické přešlapy: Ani klasika Císařův pekař – Pekařův císař není bez chyb! Všimli jste si?
Zdroj: Archiv TV Nova

Hvězdou filmu Císařův pekař se překvapivě nestal Jan Werich, ale bájný Golem, jehož příběh je obestřen tajemstvím. Důvodem ale nejsou obavy z jeho ničivé síly, ale právní spor. Právě kvůli němu je Golem bedlivě střežen jako autorské dílo, k němuž nesmí místní zaměstnanci nikoho pouštět...

Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Tento příběh neodpovídá přesně historické pravdě, ale je zato nadmíru poučný. Příběh filmu diváky zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. (Jan Werich) Císaře však víc než vladaření zajímá umění, krásné ženy a alchymistická dílna. Ze všeho nejvíc touží objevit elixír mládí a najít legendárního Golema. Zatímco se věnuje svým zálibám, nejvyšší dvořané v čele s komořím Langem (Bohuš Záhorský) se spojí s Rudolfovým bratrem Matyášem, který usiluje o jeho trůn. Díky nechtěné záměně se úlohy vladaře ujme pekař Matěj Kotrba (Jan Werich), který je císaři velmi podobný, jen je o 25 let mladší. Ten si poradí s proradnými dvořany, vydá užitečná nařízení a Golemovu sílu využije pro blaho všech.

Galerie


Přečtěte si deset zajímavostí z filmu, které vás jistě překvapí!

1) Filmaři dostali k dispozici originální umělecká díla z hradní sbírky a drahé látky si nechali utkat ve Varnsdorfské továrně na speciální zakázku.

 
2) Z natáčení se dochovala rekvizita golema, která je dodnes zamčená v barrandovských skladech. Dochovaly se také krásné šaty, které nosila Nataša Gollová. Výjimečné kousky patří ke skvostům barrandovského fundusu, a jsou zapsané dokonce i do sbírky ministerstva kultury jako součást kulturního dědictví. 


3) V závěru filmu je krátký záběr na Prahu, kde se skví Chrám sv. Mikuláše a Národní divadlo. K vidění jsou také hromosvody a televizní antény. Tedy monumenty, jež za doby Rudolfa II., kdy se film odehrává, zdaleka ještě nemohly existovat.

 

4) Jan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Tvůrci přemýšleli nad tím, jak dostat pekaře do císařské vany. Rozhodli se tak, že pekař omylem šlápne do velké vázy a váza mu zůstane nazutá jako "holinka" a on se jí pokusí vyzout, přičemž se sesune do vany. Jakmile došlo na zkoušku, tak Jan Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy. Natáčení se na 14 dní zastavilo.

 
5) Jane Werich neuvedl Jiřího Voskovce v titulcích jako spoluautora námětu i přes to, že ve filmu vystupují postavy z jejich společné hry Golem. Jiří Voskovec se na toto téma vyjádřil slovy: „Jsem rád, že jsem ten film neviděl. Asi by se mi udělalo zle!“

6) Někdejšímu ministrovi kultury Zdeňkovi Nejedlému se film vůbec nelíbil a udělil režisérovi Martinu Fričovi dvouletý distanc. Pár let si také nezahrál Jan Werich, i přes všechna ocenění, která za film obdržel.

 
7) Když dostal Lubomír Lipský scénář, bylo u jeho role 3. alchymisty poznámka „Mluví cizí řečí“. Režisér Frič řekl Lipskému, ať si něco vymyslí. A tak vznikla ona legendární řeč Lubomíra Lipského v tomto filmu. Jeho kompletní text je následující: Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a žbrluch.

 
8) Do zahraničí se film dostal pouze bez písně oslavující pracovní třídu a komunistické ideály: Ten dělá to a ten zas tohle, kterou napsalo duo hudebních skladatelů Zdeňek Petr s Janem Werichem.

 
9) Scotta (František Hrubý) čte hebrejský nápis na šému na ožive ní golema zleva doprava, ale hebrejské písmo se čte zprava do leva

 

10) Astrolog Tycho de Brahe (Bohuš Hradil) se ve filmu zmiňuje, že kolega Koperník má jiný názor na systém pohybu planet ve vesmíru. Pravdou však je, že podle historických análů se Tycho De Brahe narodil 3 roky po Koperníkovo smrti, tudíž se nikdy nemohli setkat, natož si vyměnovat nějaké názory. Navíc nemohl využívat ani dalekohled, který byl vynalezen až sedm let po jeho smrti.

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

UNIKÁTNÍ ŠANCE! Odstávají vám uši, chybějí zuby? Přihlaste se do nové show a změňte sebe i svůj život

FOTO: Michael J. Fox z Návratu do budoucnosti: Navzdory vážně nemoci vypadá po 30 letech skvěle!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady