• TV Nova
  • TOP 10: Unikátní vznik filmu Královna Alžběta. Natočeno za pomoci Čechů bez základních znalostí z historie!

TOP 10: Unikátní vznik filmu Královna Alžběta. Natočeno za pomoci Čechů bez základních znalostí z historie!

TOP 10: Unikátní vznik filmu Královna Alžběta. Natočeno za pomoci Čechů bez základních znalostí z historie!
Zdroj: Archiv TV Nova

Na natáčení se podílela Češka! Historický film natočil režisér na škole z historie propadající. A hlavní aktérka, hollywoodská kráska, odmítla kontaktní čočky, i když to role vyžadovala! Co jste o tomto skvostném snímku nevěděli a jakou chybu v sobě ukrývá? Čtěte.

Vládnout srdcem z Richmondského paláce a brzy mít svou hlavu vystavenou v Toweru, nebo z Richmondského paláce vládnout hlavou a srdce nechat v Toweru navždy zavřené? Okolnosti a zkušenosti královně Alžbětě ukážou, že cesta ke stabilitě vede přes zatvrzelost, chlad a absenci milosrdenství. I o tom je velkolepý britský životopisný film z roku 1998.


Svrchovanost Anglie je pod stálým tlakem okolních států a v zemi je třeba obnovit silnou katolickou víru. Umírající královna už nemá dost sil a jediným potenciálním nástupcem trůnu je její mladá sestra Alžběta (Cate Blanchett), zapřísáhla protestantka. Selhávají i naděje na záchranné manželství s některým ze sousedních panovníků a osud celé Anglie se ocitá na okraji hluboké propasti. Snímek sleduje mladou Alžbětu, jak nahrazuje na trůně svou zemřelou nevlastní sestru Marii, která ji ještě nedávno uvěznila.


Její vláda nad rozdělenou a zchudlou zemí je vnímána jako slabá a je pod hrozbou invaze ze strany Francie a habsburského Španělska. K dosažení stability a bezpečnosti království jí pomáhá William Cecil (Richard Attenborough) vyhledat manžela, v úvahu přicházejí katolík a vdovec po Marii (Kathy Burke) Filip II. Španělský a Francouz Jindřich, vévoda z Anjou.

GalerieStrhující snímek v sobě ukrývá zajímavosti, které vás jistě překvapí!


1) Na natáčení filmu se podílela i Češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu.

2) Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi.

3) Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman.

4) Kostým, který má Cate Blanchett během korunovace, je založen na korunovačním portrétu královny Alžběty.

5) Cate Blanchett byla do role Alžběty vybrána poté, co hrála v divadle v Sydney a tím zapůsobila na producenty.

6) Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny).

7) Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden – za masky.

8) Pákistánský režisér Shekhar Kapur propadal z dějepisu a nikdy pořádně neznal historii své země, proto se rozhodl natočit tento film, byla to výzva i pořádná lekce z dějin. Zároveň se jedná o jeho první anglicky mluvený film, který si tímto spojením vysloužil přezdívkuNejlepší Bollywoodský film“, právě kvůli pákistánsko - indickému původu režiséra.

9) Alžběta měla ve skutečnosti jantarově hnědé oči jako její matka Anna Boleyn. Ve filmu má však Alžběta zářivě modré, což je přirozená barva očí její představitelky Cate Blanchett – herečka nemohla nosit kontaktní čočky, i když to role vyžadovala, protože má velmi citlivé oči.

10) Film tvrdí, že Alžběta měla poměr s Robertem Dudleyem, ale neexistuje žádný důkaz, že by s ním nebo jiným mužem Alžběta někdy měla pohlavní styk, i když se o tom dlouho spekuluje. Alžběta o sobě prohlašovala, že žila a zemřela jako panna.

Historické drama Královna Alžběta můžete sledovat v sobotu 27. května od 22:35 na Nově, nebo v repríze v pondělí od 02:15 na Nova Cinema.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO NEVYCHYTALI: Konkurence Dne nezávislosti překvapí množstvím chyb. Tyto přímo bijí do očí!

O princezně Jasněnce a létajícím ševci: Herci na natáčení nevzpomínají rádi. Nyní ukázali, jak VYPADAJÍ po 30 LETECH!

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady