Brumbála znáte z Ordinace, Rona ze Specialistů. Kdo nadaboval postavy Harryho Pottera?

Filmová sága o Harrym Potterovi si stále získává nové fanoušky, kteří se vydávají na dobrodružnou cestu s mladým kouzelníkem a jeho kamarády v boji proti zlu. Několik let herci strávili natáčením filmů, ale stejnou dobu trávili i čeští dabéři u mikrofonu, aby jim propůjčili svůj hlas. Kdo nadaboval oblíbené hrdiny?

V roce 2001 vyšel první díl kouzelnické ságy, která dobyla celý svět. Harry Potter a Kámen mudrců si okamžitě získal fanoušky, kteří se chtěli stát kamarády Harryho, Rona a Hermiony. Umět kouzlit, mít neviditelný plášť, nebo si pomocí Kamene mudrců prodloužit život – to by bral každý.

Harry Potter: Vojtěch Kotek

Hlavní role čaroděje s kulatými brýlemi a jizvou na čele se ujal herec Vojtěch Kotek. Fanoušci už si jistě neumí představit, že by ho daboval někdo jiný. Hercova sláva postupně rostla. Především, když se v roce 2004 stal součástí seriálu Pojišťovna štěstí. Hrál ve filmech Snowborďáci, kde spolu s Jirkou Mádlem vyrazil do hor balit dívky. Později se vydali na vodu ve filmu Rafťáci a měli kapelu v Ro(c)k podvraťáků. V roce 2022 se Kotek objevil v minisérii Guru, natočené pod taktovkou Voyo Originál. A z Kotka se stal také režisér! V roce 2016 debutoval filmem Padesátka.

Vojtěch Kotek
Vojtěch Kotek  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Hermiona Grangerová: Anežka Pohorská

Hermiona patřila v Bradavicích mezi nejchytřejší děti a dokázala svým přátelům pomoct za jakékoliv situace. Hlas jí v českém znění propůjčila Anežka Pohorská, která se jako malá objevila v seriálu Hospoda, kde ztvárnila dceru Václava Nováka v podání Ladislava Potměšila. V pohádce Ztracený princ nadabovala herečku Barboru Mudrovou, kterou znají diváci TV Nova jako Áju ze seriálu Ulice.

Anežka Pohorská
Anežka Pohorská  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Jak to vypadalo v Hospodě, když do ní přišly děti Václava Nováka? Zjistíte ve videu:

​​Ron Weasley: Jiří Kocman

V Harrym Potterovi patřil Ron mezi nejlepší přátele slavného čaroděje a stál po jeho boku až do konce (pokud tedy zrovna nežárlil na Hermionu a nenechal je na chvíli napospas). Ale jinak byl pravou rukou Harryho. V jeho roli jste mohli slýchat herce Jiřího Kocmana, který ukázal drsnou stránku v seriálu Specialisté. A hrál také ve filmu Miss Hanoi, který si pusťte na Voyo!

Jiří Kocman
Jiří Kocman  |  FOTO:  TV Nova

Na ukázku ze Specialistů se podívejte ve videu:

​​Draco Malfoy: Radek Škvor

Jeden ze záporáků Draco Malfoy k vám promlouvá hlasem Radka Škvora, který si jako menší zahrál ve filmu Jezerní královna, Královský slib nebo v seriálu Pohádky z lesa po boku herce Davida Prachaře (hlas Siriuse Blacka, ale o tom až později). Kromě Malfoye daboval také známého Ashe Ketchuma z animovaného seriálu Pokémon.

Radek Škvor
Radek Škvor  |  FOTO:  Profimedia

Albus Brumbál: Otakar Brousek starší

Jeden z nejmocnějších kouzelníků všech dob a ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích, to byl Albus Brumbál. Autoritativním hlasem promlouval k fanouškům skrze herce Otakara Brouska staršího, který hrál v seriálu Ordinace v růžové zahradě otce Aleše Procházky, který byl seriálovým bývalým manželem Gity. Herec hrál ve filmech Svatby pana Voka, Skřivánci na niti nebo Báječná léta pod psa. V roce 2014 zemřel.

Otakar Brousek
Otakar Brousek  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Lord Voldemort: Miroslav Táborský

Hlasu největšího protivníka Harryho Pottera se ujal Miroslav Táborský, který má na svém kontě nespočet filmů a seriálových rolí. Vídat ho mohou diváci také na prknech divadla a natočil i několik audioknih. Filmy s Miroslavem Táborským si pusťte na Voyo! Vydat se s ním můžete například na Moravu, kde si pochutnáte na víně z filmu Bobule 2, poté se vrátíte v čase v Probudím se včera a nezapomeňte zažít pohádkový svět v Nejkrásnější hádance.

Miroslav Táborský
Miroslav Táborský  |  FOTO:  Profimedia

Rubeus Hagrid: Jiří Zavřel a Ota Jirák

Kdo by neznal hajného a šafáře Bradavic Rubeuse Hagrida. Jeho role se při dabování nejdříve ujal Jiří Zavřel, který se podílel na šesti filmech. V roce 2010 herec zemřel. V dabování ho vystřídal Ota Jirák, doktor z Ordinace v růžové zahradě 2 nebo člen rodiny ze seriálu Nováci, který vysílala TV Nova v letech 1995–1996.

Ota Jirák
Ota Jirák  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Minerva McGonagallová: Jana Drbohlavová

Profesorka Minerva McGonagallová učí v Bradavicích předmět přeměňování, je ředitelkou Nebelvírské koleje a zástupkyní ředitele Albuse Brumbála. Dabování se ujala herečka Jana Drbohlavová, která s prostředím kouzelnického světa měla zkušenosti. Hrála učitelku v oblíbeném filmu Dívka na koštěti. Byla manželkou herce Ladislava Županiče a dcerou fotografa Karla Drbohlava. V roce 2019 herečka zemřela.

Jana Drbohlavová
Jana Drbohlavová  |  FOTO:  TV Nova / Profimedia

Připomeňte si učitelku v podání Jany Drbohlavové z filmu Dívka na koštěti: 

Severus Snape: Aleš Procházka

Harry Potter od začátku Snapea považuje za záporáka. Většina věcí, které se stanou v Bradavicích, má podle něj na svědomí Snape. V průběhu filmů je Snape důležitou součástí také linky Albuse Brumbála, kterého ale připravil v Harry Potterovi a Princi dvojí krve o život. Snapea předaboval herec Aleš Procházka, který se objevil v seriálu Ordinace v růžové zahradě a také v Ulici, kde si zahrál postavu fotografa a bývalého partnera Aničky Liškové. Společnou minulost nemá pouze Brumbál se Snapem, ale i jejich dabéři. Procházkovi hrál v Ordinaci Otakar Brousek starší otce.

Aleš Procházka
Aleš Procházka  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Jak vypadalo setkání Snapea a Brumbála v Ordinaci?

Sirius Black: David Prachař

Původně považovaný za vraha, později se z něj vyklubal kmotr Harryho – to je Sirius Black. V českém znění ho znáte v podání Davida Prachaře. Ten daboval také Shreka nebo Garfielda. Kromě filmů a divadla se herec věnuje i seriálové tvorbě. Momentálně ho můžete vídat v nové řadě Specialistů, kam se vrátil po třech letech. S Prachařem si pusťte film Vyšehrad: Fylm, který najdete na Voyo!

David Prachař
David Prachař  |  FOTO:  Profimedia / TV Nova

Sledujte film Harry Potter a Relikvie smrti část 1 v pátek 17. února od 20:20 na Nově!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady