• TV Nova
  • Zákulisí filmu Piráti z Karibiku: Kdo se opil tak, že ho režisér podpíral?

Zákulisí filmu Piráti z Karibiku: Kdo se opil tak, že ho režisér podpíral?

Dá se obelstít osud a vrátit ze záhrobí někoho, koho pohltil oceán? Odvážný Will Turner společně se svou nevěstou Elizabeth Swann a kapitánem Barbarossou se vydají na konec světa, aby vrátili mezi živé kapitána Jacka Sparrowa!

Druhý díl Pirátu z Karibiku: Truhla mrtvého muže končí tím, že obří mořská nestvůra Kraken pohltí Černou Perlu i s jejím kapitánem Jackem Sparrowem (Johnny Depp). Jeho přátele se ale rozhodnou, že ho musí vrátit zpět mezi živé! Aby se dostali až na samotný konec světa do Říše padlých v moři, kde je Jack uvězněn, musí získat mapu, kterou vlastní singapurský pirátský vůdce Sao Feng (Čou Jün-Fat). Jejich plán ale ohrožuje britská flotila, která se rozhodla nadobro zničit piráty po celém světě.

FOTO:  Archiv TV Nova

Barbarossa svolá Pirátský sněm – největší pirátské kapitány s jejich posádkami – a vyzve je, aby se sjednotili a společně porazili britskou armádu. Will (Orlando Bloom), Elizabeth (Elizabeth Swann) i Barbarossa (Geoffrey Rush) se snaží spolupracovat, každý ale má svůj vlastní cíl a nikdo nikomu tak úplně nevěří. Dokážou se přenést přes staré křivdy, aby společně porazili zákeřného lorda Becketta (Tom Hollander), který se zmocnil i Davyho Jonesa (Bill Nighy) i celé posádky Bludného Holanďana? 

Galerie


Jaké tajemství můžete najít na konci světa? A co všechno se odehrálo během natáčení již třetího filmu o dobrodružstvích kapitána Jacka Sparrowa?


1. Během závěrečné bitvy požádají Will a Elizabeth kapitána Barbossu, aby je oddal. Jedná se o skutečnou námořnickou tradici, kdy kapitán lodi mohl vykonávat matrikářské úlohy.


2. Pro jednu scénu vytvořili filmaři skutečnou solnou jeskyni a solnou poušť. Den před natáčením se ale přihnal opravdový liják, který solnou jeskyně i poušť proměnil v jednu velkou slanou louži.


3. Natáčení filmu probíhalo na mnoha různých místech – celkem filmaři točili na čtyřech různých ostrovech a ve třech různých ateliérech. Závěrečná scéna se točila v obrovském hangáru v ateliérech ve Palmdale v Kalifornii – na herce zpustili skutečný liják (100 000 litrů vody za minutu) a celé moře pak bylo dodatečně vytvořené na počítači. Také scéna v Singapuru byla natočená ve speciálním pavilónu – bylo zde postaveno čtyřicet staveb ve velikosti od 24 do 40 metru. Jelikož vzhled Singapuru 18. století není přesně zdokumentován, filmaři se nechali inspirovat čínskými i malajsijskými městy ze stejného historického období.

FOTO:  Archiv TV Nova


4. První i druhá část Pirátů z Karibiků obsahují malou scénku, kterou můžeme vidět až po titulcích. Ani třetí část pirátské ságy se nestala výjimkou.


5. Menší roli v této pirátské sáze si stříhl i legendární kytarista skupiny Rolling Stones Keith Richards, který ztvárnil otce kapitána Jacka Sparrowa. Filmaři se ho snažili nalákat do projektu už od první částí ságy, avšak roli přijal až během natáčení třetího dílu. Práce s rockovou hvězdou ale nebyla jednoduchá – Keith Richards často býval během natáčení tak opilý, že režisér Gore Verbinski jej musel před kamerou podepírat, aby dokázal stát rovně.


6. Ve scéně, kdy piráti doputují na Konec světa, hraje na pozadí stejná hudba, jako ve stejnojmenné atrakci v Disneylandu, která se stala předlohou pro film. Během natáčení Zátoky vraků filmaři použili přes 3500 svíček, které pluly po vlnách zátoky.


7. Čínská filmová distribuce omezuje přítok zahraničních filmů, aby napomohla vlastnímu filmovému průmyslu. A tak se do Číny dostává pouze dvacet zahraničních filmů ročně. Aby se tam Piráti mohli promítat, museli filmaři pod tlakem cenzorů sestříhat scény s kapitánem Sao Fengem. Cenzorům totiž připadaly moc stereotypní co do zobrazování Číňanů, a tak filmaři vystřihli scény v délce 10 minut s účasti singapurského piráta, čímž se jeho pobyt na plátně zkrátil na polovinu.


8. Pouhé čtyři dny po uvedení filmu do kin prohlásil herec Johnny Depp, že již zahájili práci na čtvrtém pokračování pirátské sérii a že spolu s filmaři uvažují i o natočení pětky.

FOTO:  Archiv TV Nova


9. Film Piráti z Karibiku: Na konci světa se v své době stal nejdražším snímkem historie (a tuto pozici udržel dlouhých šest let). Jeho rozpočet činil 300 milionů dolarů a za první víkend promítání vydělali Piráti 114,5 milionů dolarů. Snímek se udržel na první příčce amerického žebříčku i další víkend. Film se tak těsně dostal na druhé místo v sérii, neboť jednička (Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, 2003) vydělala 305,4 milionů a dvojka (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, 2006) 423,3 milionů dolarů.


10. Ke sněmu pirátských kapitánu opravdu došlo – ale pouze jednou v dějinách. Filmaři se pokusili přiblížit pirátským dějinám také tím, že v závěrečné scéně použili pirátské vlajky, které patřily skutečným pirátům: Calicu Jacku Rackhamovi, Thomasovi Tewovi a dalším.


11. Pirátka Mistress Ching (kterou ztvárnila Takayo Fischer) z pirátského sněmu odkazuje na skutečnou historickou postavu – pirátku Ching Shih, která žila počátkem 19. století. Původně to byla obyčejná prostitutka, kterou piráti zajali pro vlastní potěšení. Postupně se z ní ale stala zřejmě nejmocnější a nejúspěšnější žena pirátských dějin. Údajně velela více než 300 čínským lodím s posádkou okolo 40 000 námořníků. Vybudovala si fakticky vlastní armádu a její důstojníci měli pod kontrolou dalších zhruba 1500 lodí, jejichž posádky dohromady sčítaly přes 180 000 pirátu. Zajímavé je, že i přes tak bouřlivý život se Ching Shih (jako jedna z mála pirátů) dožila „pirátského důchodu“ – nechala loupení a zemřela na souši ve vlastním domě se služebnictvím. Dožila se úctyhodných 69 let.
 

Na dobrodružný film Piráti z Karibiku: Na konci světa se podívejte v sobotu 14. března od 20:20 na Nově nebo v repríze v neděli 15. března od 16:55 na Nova Cinema.

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady