KOMPLIKOVANÉ NATÁČENÍ legendárního Drákuly: Gary Oldman musel být opilý a skutečně spát v rakvi!

KOMPLIKOVANÉ NATÁČENÍ legendárního Drákuly: Gary Oldman musel být opilý a skutečně spát v rakvi!
Zdroj: Archiv TV Nova

Drákula patří k nejlegendárnějším románovým i hororovým postavám 20. století. Příběh krvelačného hraběte byl zfilmován mnohokrát, avšak právě verze od režiséra Francise Forda Coppoly je jednou z nejproslulejších. Proč?

Děj filmu se odehrává na přelomu 19. a 20. století v Londýně. Mladý právník Jonathan Harker je zamilovaný do krásné Míny a chce se s ní oženit. Předtím ale musí jet do Transylvánie za tajemným hrabětem Drákulou, který chce koupit nemovitosti v Londýně. Jonathan věří, že tento obchod mu vynese hodně peněz a po návratu se bude moci konečně oženit. Mladý právník však netuší, kdo je hrabě Drákula ve skutečnosti...

Galerie

Co všechno skrývá tajemný Drákula? Čtěte TOP 10 zajímavostí z natáčení tohoto legendárního hororu:

1. Předobrazem Drákuly v románu Brama Stokera se stal kníže Vlad III., vládce Valašska, též nazývaný Drákula nebo Napichovač, který byl pověstný svou krutostí a krvelačností.

2. Film měl původně být pouze televizní adaptací románu Brama Stokera. Herečka Winona Ryder ale odnesla scénář Francisi Fordu Coppolovi, který se rozhodl udělat z něj celovečerní snímek pro Columbia Pictures. Také Winona Ryder byla ta, co pomohla režisérovi vybrat herce – právě ona trvala na obsazení Anthonyho Hopkinse a Keanu Reevse.

3. Coppola ale později veřejně litoval obsazení Keanu Reevese jako Jonathana Harkera. Winona Ryder ho ale přesvědčila, že na tuto roli potřebuje mladého a přitažlivého, zároveň ale známého herce, aby film oslovil i mladé diváky. O jeho talentu ale režisér přesvědčen nebyl a mluvil o něm jako o druhořadém herci. Anglický přízvuk Keanu Reevese bývá často označován jako vůbec nejhorší v dějinách amerického filmu.

4. Režisér Francis Ford Copolla je odpůrcem počítačových efektů. Proto pro vytvoření scén, kdy za přítomnosti upírů přestávají fungovat fyzikální zákony, najal tým trikařů. A tak veškeré efekty (kromě modrých plamenných kruhů u Drákulova hradu) byly vytvořeny v duchu „staré filmové školy“ – pomocí zadní projekce, pohybujících se kulis, dvojníků, zpětných záběrů apod.

5. Zkušební verze filmu nedostala příliš kladné hodnocení, a tak byl snímek zkrácen o dvacet minut, především o „krvavé scény“. Mimochodem, místo krve filmaři používali želé z červeného rybízu.

6. Scéna kdy Drákula (Gary Oldman) olizuje břitvu s krví Jonathana Harkera (Keanu Reevse) se točila pozdě v noci. Gary Oldman byl dost opilý – jen tak prý dokázal zahrát skutečnou extázi z lidské krve.

7. Gary Oldman také dostal od režiséra opravdovou rakev – měl ji doma několik týdnu před natáčením, aby se vžil do role. Herec tvrdí, že v ní zkoušel i spát, ale nemohl usnout.

8. Na první setkání se všemi herci, co byli vybráni pro hlavní postavy ve filmu, si Francis Ford Copolla připravil neobvyklý test – donutil herce, aby četli Stokerův román nahlas a tím získali cit pro příběh. Anthony Hopkins (který ztvárnil profesora van Helsinga) později říkal, že to zabralo dva dny.

9. Během natáčení scény, kdy Van Helsing najde Minu s Drákulou, křičel Francis Ford Coppola na Winonu Ryder a říkal jí „dě*ko“ a „couro“. Postava Winony Ryder se měla chovat agresivně a nepříčetně, a tak svými nadávkami chtěl režisér dosáhnout toho, aby byly její reakce realističtější.

10. Ve filmu najdeme spoustu odkazů na klasické uměni – například oblečení, co má na sobě umírající Drákula ve finální scéně, je inspirováno obrazem Gustava Klimta Polibek a hrad Drákuly byl vytvořen podle obrazu Františka Kupky Černý idol.
 

Film Drákula můžete sledovat již tuto neděli 20. dubna od 21.40 na Nova Cinema!


NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÁ ANGELINA JOLIE: Proč ve filmu Zloba – Královna černé magie musela hrát její vlastní dcera?

TOP 8: Drtivý dopad záhad filmu Mocný vládce Oz! Proč byla krásná Mila Kunis tak ošklivá?

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady