TOP 10 filmu Záměna aneb jak Eddie Murphy k penězům přišel

TOP 10 filmu Záměna aneb jak Eddie Murphy k penězům přišel
Zdroj: Archiv TV Nova

Co se stane, když si dvojice můžů, kteří nemají nic společného, prohodí své životy? Navíc, když jeden z nich je poctivý pracant a ten druhý známý podvodník? Začnou se dít věci...

Bratři Dukovi jsou majiteli jedné z největších a nejbohatších firem na Wall Street. Nikdy se nemuseli starat o své příjmy, fakticky ani nemuseli pracovat. A proto se hrozně nudí. Avšak jeden z bratrů přijde s myšlenkou, že řídit zaběhnutou firmu je maličkost, kterou zvládne i nevzdělaný pouliční tulák. A tak svému bratrovi nabídne sázku...

Tato sázka záhy změní život dvou lidí – jejich hlavního makléře Louise Winthorpeho III a pouličního podvodníka Billyho Raye Valentina. Ti si totiž musejí prohodit své životy. A zatím co bývalý makléř musí doslova živořit na ulici, podvodník Billy dostane do svých rukou velmi výdělečný podnik...
 

Film Záměna vznikl v roce 1983 a byl první celovečerní komedii s Eddiem Murphym v hlavní roli. Co všechno skrývá natáčení tohoto snímku?

Galerie

1. Už od začátku chtěli autoři scenáře vytvořit film pro "černobílou" dvojici herců. Původně ve filmu měli hrát Gen Wilder a Richard Pryor. Bohužel Richard Pryor měl nehodu několik měsíců před natáčením, a tak musel od účasti v projektu odstoupit. Zároveň ale na svou roli doporučil Eddieho Murphyho, o kterém režisér John Landis před tím nikdy neslyšel.


2. Režisérovi Johnovi Landisovi se ale natolik zalíbila spolupráce s Eddiem Murphym, že posléze spolu natočili další čtyři snímky.


3. Úvodní titulky jsou doprovázeny hudbou z Mozartovy opery Figarova svatba, kde se děj rovněž točí kolem záměny hlavních hrdinů.


4. V roce 2006 filmový časopis Premiere zařadil film Záměna mezi 50 nejlepších komedií všech dob.


5. Interiéry pánského klubu, který často navštěvují bratři Dukovi, se točily v Curtisovu hudebním institutu.


6. Původní název filmu byl Black and White, z etických důvodů však museli tvůrci od tohoto názvu odstoupit.


7. Bratři Dukovi neustále zdůrazňují, jak rozdilné mají názory – zatímco Randolph Duke má na své straně pracovny portrét prezidenta Ronalda Reagana, Mortimer Duke má obraz Richarda Nixona.


8. Herec Don Ameche, který ztvárnil Mortimera Duka, je silně věřící a z náboženských důvodů strašně nerad kleje. Měl velký problém s finální scénou filmu, kdy měl zakřičet „Fuck him!“, a tak se scéna musela natočit hned na jeden záběr, aby tato slova už nemusel opakovat.


9. Během scén, které se odehrávají ve Philadelphii, v ulicích města můžeme spatřit sochu Rockyho, jež zde zůstala po natáčení filmu Rocky III, který se točil o rok dříve. Nyní se tato socha nachází na schodech k Muzeu umění.


10. S postavami Randolpha a Mortimera Duka se můžeme setkat ještě jednou – objeví se ve filmu Cesta do Ameriky (1988) jako bezdomovci, kterým Akeem (Eddie Murphy) daruje peníze.
 

 


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP 10 filmu Policajt ze San Francisca: Hlavní herecká hvězda v ohrožení života! Co se během natáčení stalo?

TOP 10 filmu Blbý a blbější: Hlavní herecká hvězda odmítla natočit konec filmu! A jak to bylo s improvizací?

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady