Korunovace krále Karla III.: Prokletý diamant, chybějící Harry a party v ulicích

Král Karel III. se v září minulého roku stal po smrti královny Alžběty II. novým britským panovníkem. Ještě je ale potřeba, aby se tak stalo i oficiálně. Datum korunovace bylo proto stanoveno na 6. května. Půjde o velkolepou událost, která se bude držet mnoha tradic.

Korunovace proběhne ve Westminsterském opatství. Po boku krále Karla III. bude stát i jeho manželka Camilla, která se stane první korunovanou královnou chotí po téměř sto letech. Jak bude korunovace probíhat? A zúčastní se jí i princ Harry?

Datum korunovace

Už v říjnu minulého roku bylo oznámeno, kdy korunovace nového panovníka proběhne. Datum 6. května mnoho lidí překvapilo, protože se spekulovalo, že krále Karel III. zvolí spíše červen jako poctu měsíci, kdy se v roce 1953 konala korunovace královny Alžběty II. Bohoslužbu má v souladu s dlouhou tradicí sloužit arcibiskup z Canterbury. 

Král Karel III. a královna Camilla FOTO:  Profimedia

Korunovační klenoty

Král Karel III. by měl mít při korunovaci korunu svatého Eduarda, která byla vytvořena v roce 1661. Už v prosince byla vzata z londýnského Toweru, kde jsou uloženy korunovační klenoty, aby se stihly všechny přípravy na tuto slavnostní událost. 

Jakou korunu bude nosit královna choť Camilla, to zatím není známo. Spekuluje se, že by mohla mít korunu původně vyrobenou pro babičku Karla III., které se říkalo královna matka. Ústředním prvkem koruny je ale kontroverzní diamant Koh-i-Noor. Na něj si dělá nárok Indie, Pákistán či Afghánistán. Legendy praví, že diamant Koh-i-Noor je prokletý. 

Král Karel III. a jeho manželka Camilla ve Walesu FOTO:  APTN

Harry a Meghan

Korunovace se pochopitelně zúčastní i členové britské královské rodiny. Není ale jisté, zda dorazí i princ Harry s manželkou Meghan. Po vydání kontroverzní knihy Spare mezi nimi a členy rodiny nepanují zrovna ideální vztahy. Když se na to prince Harryho v posledním rozhovoru moderátor ptal, sám ještě nevěděl, jak to všechno bude. Nepozvat syna krále na korunovaci by ale nebylo zrovna ideální.

Program korunovace

Vše by mělo 6. května začít průvodem z Buckinghamského paláce, který by měl mířit do Westminsterského opatství, kde se korunovace uskuteční. Po bohoslužbě by se ke králi Karlovi III. a královně choti Camille měl připojit zbytek královské rodiny a společně by se měli objevit na ikonickém balkoně Buckinghamského paláce.

Král Karel III. a Camilla FOTO:  Profimedia

Korunovační oslavy

Následující den bude věnován oslavám této velké události. Z Windsorského hradu má být živě přenášen koncert. Na něm mají vystoupit ty největší hvězdy současné hudební scény, které budou doprovázet orchestr a tanečníci. Během koncertu mají být také osvětlena ikonická místa po celé Velké Británii. K posílení ducha komunity se občané napříč zemí mají také sejít se sousedy na velkém korunovačním obědě. A po oslavách bude taky čas na odpočinek, protože na 8. května je vyhlášen státní svátek. 

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady