• TV Nova
  • TOP ZAJÍMAVOSTI FILMU INKOUSTOVÉ SRDCE: Česká princezna, panické záchvaty i odkazy na Harryho Pottera!

TOP ZAJÍMAVOSTI FILMU INKOUSTOVÉ SRDCE: Česká princezna, panické záchvaty i odkazy na Harryho Pottera!

TOP ZAJÍMAVOSTI FILMU INKOUSTOVÉ SRDCE: Česká princezna, panické záchvaty i odkazy na Harryho Pottera!
Zdroj: Archiv TV Nova

Kniha Inkoustové srdce německé spisovatelky Cornelie Funke vyšla v Německu v roce 2003 a ihned se stala bestsellerem. Proto není divu, že američtí filmaři již v roce 2005 odkoupili práva na její zfilmování. A výsledek opravdu stojí za to!

Knihvazač Mortimer Folchart (Mo) má zvláštní dar – když nahlas předčítá, zhmotní se smyšlené postavy z příběhu v našem světě. Což není zas taková výhra, jak se může na první pohled zdát. Mo i jeho dcera Maggie se s pomocí skutečných i fiktivních přátel musí vydat vstříc úchvatnému, ale i nebezpečnému dobrodružství, aby všechny kouzelné bytosti vrátili zpátky do jejich světa...


Natáčení trvalo přes rok a půl a film skrývá řadu zajímavostí i odkazů na jiné fantasy snímky. Všimli jste se jich?

Galerie


1. Herec Brendan Fraser byl pro autorku knižní předlohy Cornelii Funke velkou inspirací při psaní a zároveň předobrazem hlavního hrdiny Mortimera Folcharta (Mo). Byla to pravě ona, kdo trval na obsazení Brendana Frasera do filmu, i když filmaři plánovali nabídnout tuto roli Johnnymu Deppovi nebo Keanu Reevesovi.
 

2. Herec Paul Bettany má zoofobii – trpí strachem ze zvířat. Jeho postava ale chová fretku – scény, kdy po něm fretka běhá, se točily několikrát a na place navíc musel být přítomný lékař. Opakovaně se totiž stalo, že herec dostal panický záchvat, a pak mu lékař musel dávat něco na uklidnění. Nakonec filmaři museli zařídit herci speciálního „kaskadéra“, který točil scény s fretkou místo Paula Bettanyho.

FOTO:  Archiv TV Nova

3. V knižní předloze hrdina Paula Bettanyho chová kunu. Po několika týdnech drezury se ale filmaři rozhodli nahradit kunu fretkou, jelikož se fretky lépe krotí a nejsou tak agresivní.
 

4. Když Kozoroh (kterého ztvárnil Andy Serkis) podává hlavnímu hrdinovi svůj výtisk kouzelné knihy, říká jí s láskou „milášššku“. Je to odkaz na film Pán prstenů, kde Andy Serkis hraje Gluma, který takto mluví o Prstenu moci.

5. Začínající herečka Eliza Bennett brilantně zvládla roli dvanáctileté Maggie. Během natáčení jí ale bylo sedmnáct lét!
 

6. Manželku Prašprsta (kterého ztvárnil Paul Bettany) si zahrála Jennifer Connely. Herci jsou manželé i ve skutečném životě.

7. Fenoglium (kterého zahrál známý britský herec Jim Broadbent) často opakuje zvolání „Kouzelníkové vousy!“ – je to odkaz k filmům o Harrym Potterovi, kde si Jim Broadbent zahrál profesora Horácia Křiklana, který často zvolával „Merlinové vousy!“.
 

8. Postavu zlatovlasé princezny Lociky si zahrála česká herečka Tereza Srbová.

9. Prašprst uměl ovládat oheň a žonglovat. Několik týdnu před začátkem natáčení musel strávit herec Paul Bettany přípravou na roli: pod vedením zkušeného žongléra i několika kaskadéru se učil žonglovat a zacházet s ohněm. Žonglovat se ale nenaučil, a tak museli filmaři nahradit klasické žonglování takzvaným Poi, což je typ žonglování, při kterém žonglované předměty jsou připevněné na speciální provazy a jejích točením se vytváří kruhy různých tvarů a rozměrů. Tento typ žonglování vynalezli Maoři, obyvatelé Nového Zélandu.
 

10. Ve filmu se objevuje spousta kouzelných tvorů, o kterých ale v knize není ani zmínka, například minotaurus, jednorožec, létající opice nebo tikající krokodýl.

FOTO:  Archiv TV Nova

Fantasy snímek Inkoustové srdce můžete sledovat v sobotu 15. dubna od 18:10 na Nova Cinema!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP ZAJÍMAVOSTI A CHYBY Lovců pokladů 2: Marilyn Monroe ve filmu a nedokončený scénář!

TOP 10 filmu Karlík a továrna na čokoládu: Alergie na čokoládu, tvrdý výcvik veverek a reálné sladkosti!

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady