• TV Nova
  • TOP INFO: DiCaprio jako Spider-Man a Michael Jackson vlastník práv!

TOP INFO: DiCaprio jako Spider-Man a Michael Jackson vlastník práv!

TOP INFO: DiCaprio jako Spider-Man a Michael Jackson vlastník práv!
Zdroj: Archiv TV Nova

Příběh inteligentního studenta Petera Parkera, který je při školní exkurzi kousnut geneticky upraveným pavoukem a získá nadlidské schopnosti, vznikl jako komiks už v roce 1962. Stačilo málo a jeho autor Stan Lee by celý námět zahodil do koše. Jaké další peripetie předcházely filmovému zpracování?

Nápad na vytvoření postavy pavoučího muže dostal otec moderního komiksu Stan Lee ve chvíli, kdy si všiml mouchy na zdi. Napadlo ho, že by bylo fajn mít superhrdinu jménem Spider-Man. Ihned běžel za šéfem, který ale jeho nadšení neopětoval a považoval to za nejhorší nápad, jaký kdy slyšel. Lidé přece pavouky nesnášejí! Nelíbila se mu ani myšlenka, že by hrdinou měl být pubertální mladík. Stan se nehodlal vzdát, a tak vznikl Spider-Man!
 

V devadesátých letech chtěl práva k postavě Spider-mana koupit dokonce Michael Jackson. Ještě počátkem 90. let se počítalo s tím, že Spider-Mana bude točit James Cameron. Komiksové předlohy se ale následně chopil scénárista David Koepp. Sam Raimi, který film nakonec režíroval, je v soukromém životě nadšeným sběratelem komiksů. Jeho sbírka čítá více než 25 tisíc výtisků. Díky filmu si tak splnil tajný chlapecký sen!

 

Výběr herců

James Franco, který ve filmu hraje Harryho Osborna, usiloval původně o roli samotného Petera Parkera. O hlavní roli nejznámějšího superhrdiny se ucházel i Leonardo DiCaprio. Nakonec ale volba padla na Tobeyho Maguire, pro kterého byla tato role zlomovou. I když zdaleka nešlo o jeho první film, ze dne na den se stal hvězdou. Ve snímku se měl původně mihnout i Hugh Jackman v roli Wolverina. Z plánu nakonec sešlo, protože produkce nedokázala najít jeho oblek z filmu X-Men.

Galerie

Tvrdý trénink i překonaná fobie

Filmové uvedení vyvolalo mezi diváky v roce 2002 velké šílenství. Samotné přípravy na natáčení byly pro oba hlavní herce pekelně náročné. Museli se podrobit těžkému fyzickému tréninku. Celkovou fyzickou kondici si zvyšovali během a jízdou na kole. Pro celkovou ohebnost těla cvičili i jógu a měli i instruktora gymnastiky. Také strávili spoustu času na trampolíně a trénovali údery. První kaskadérský kousek Tobeyho, který trpí chronickým strachem z výšek, představoval skok ze čtyřiceti metrů.

 

Teroristický útok

Snímek velmi zásadně ovlivnil teroristický útok na newyorská dvojčata z 11. září 2001. Musel být stažen plakát, na kterém se v hrdinově masce odrážel pohled na WTC. Změnou prošla i závěrečná scéna kde Spider-Man původně zachytí padající vrtulník právě mezi budovami Světového obchodního centra. Ten nahradil záběr na pavoučího hrdinu opírajícího se o stožár s americkou vlajkou.Speciální kamera a co nejméně efektů

Pro film byl vytvořen speciální kamerový systém zvaný Spydercam. Byl schopen překonat hloubku 50 pater a natáčet horizontální záběry v délce 700 až 900 metrů. To bylo využito při natáčení v New Yorku a Los Angeles. Další specialitou bylo natáčení šesti snímky za sekundu, což navozovalo zdání vyšší rychlosti. Ve scéně, kdy Peter Parker zachytí padající tác s obědem, nebyly použity žádné počítačové triky. Tobey Maguire měl na rukou pouze lepkavou substanci, aby mu tác nespadl. Samotné chycení oběda už záviselo na něm a po několika pokusech se mu to skutečně povedlo!

 

1. díl filmu Spider-Man sledujte 14.4. ve 20:00 na Nova Cinema!


NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠTĚPÁNKOVY HOLKY Z BÁSNÍKŮ: Jak dnes tyhle krásky vypadají?

SLAVNÉ DĚTI SLAVNÝCH HERCŮ: Kdo šlape svým rodičům na paty?

csfd.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady