Sůl a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí! Proč jsou princezny uvědomělé jako missky?

Neodmyslitelnou součástí téměř všech pohádek jsou princezny. Ať už to jsou nesmělé krásky, nebo odvážné ženy, které nečekají na záchranu od prince a poradí si v těžké situaci samy. Kterou z nich máte nejraději? Hlasujte pro tu nejoblíbenější v anketě!

V průběhu let vzniklo mnoho českých pohádek, ale jenom pár z nich si podmanilo srdce diváků. Zásluhu na tom má kvalitní scénář, režie a herci, kteří své postavy ztvárnili tak dokonale, že na ně zkrátka nejde zapomenout. I když jejich postavy mohou ve slepé spravedlnosti a boji za skutečnou lásku občas působit podobně naivně jako novodobé missky toužící po světovém míru.

Byl jednou jeden král: Maruška

Zlato a diamanty stranou. Díky této pohádce se každý už v dětství dozví, že sůl předčí všechny ostatní cennosti. I když tomu Jan Werich coby král Já I. nejdříve nechce věřit a vyžene proto svou nejmladší dceru Marušku z domova. Hodná a pracovitá princezna se ale ve světě neztratí, zabydlí se u babky kořenářky a zamiluje se do mladého rybáře. Tato role odstartovala tehdy teprve patnáctileté Mileně Dvorské hvězdnou kariéru.

FOTO:  TV Nova

Princezna se zlatou hvězdou: Lada

Princezna Lada musí před zlým králem Kazisvětem, který si ji chce vzít za manželku, uprchnout z království. Svou krásu a zlatou hvězdu na čele skrývá pod myším kožíškem, kterým zmate hodně lidí kolem sebe. V přestrojení za pomocnici v kuchyni se sblíží se spravedlivým princem Radovanem. Kožíšek tenkrát skryl i těhotenské bříško herečky Marie Kyselkové. Kdyby to postava Josefa Zímy věděla, zřejmě by se do svatby s ní tak nehrnula…

FOTO:  Profiemdia

Šíleně smutná princezna: Helena

Povedenější českou pohádku plnou chytlavých písniček byste našli jen stěží. Tomu odpovídá i herecké obsazení do hlavních rolí byli dosazeni Helena Vondráčková a Václav Neckář. Ačkoliv nejdříve ani jeden z nich nechce o sňatku nic slyšet, postupně si k sobě najdou cestu, i když si oba myslí, že je ten druhý někdo jiný…

Zlatovláska: Zlatovláska

Zlatovláska je jednou z dvanácti královských dcer, ale jako jediná z nich má zlaté vlasy. Zlý král pro ni pošle svého kuchaře Jiříka, protože porušil jeho přísný zákaz a ochutnal z kouzelné ryby, díky které rozumí řeči zvířat. Ústřední zamilovanou dvojici ztvárnili Jorga Kotrbová a Petr Štěpánek, kterého můžete vídat v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

FOTO:  Nova.cz

Jak se budí princezny: Růženka

Tehdy sedmnáctiletá Marie Horáková ani nečekala, že roli princezny Růženky získá. S představiteli princů Janem Hrušínským a Janem Krausem si na place užili hodně legrace. Nejiskřilo to mezi nimi tedy jenom v pohádce. Když ji herci chtěli například překvapit tím, že k ní do pokoje vlezou po okenní římse, s Janem Hrušínským se utrhla a zlomil si stehenní kost. Herečka se ještě objevila ve filmu Krakonoš a lyžníci, ale pak se začala věnovat spíše hudbě, loutkoherectví a psaní dětských knih.

FOTO:  TV Nova

Třetí princ: Milena

Třetí princ možná není úplně klasická vánoční pohádka, kterou by musel každý divák o Vánocích vidět, ale z jednoho důvodu je velmi důležitá. I když Libuše Šafránková zářila v mnoha pohádkových rolích, nebyly to princezny. Tedy až do té doby, než ztvárnila princeznu Milenu ze Země démantových skal. A po jejím boku není opět nikdo jiný než Pavel Trávníček. Protože proč měnit něco, co se tak dobře osvědčilo?

FOTO:  Profimedia

Nejkrásnější hádanka: Rozmarýnka

První z novodobých princezen, které si diváci oblíbili, se stala Veronika Khek Kubařová. Ta si rolí princezny Rozmarýnky splnila svůj dětský sen. Otázky na její záludné hádanky sice všechny zodpoví chasník Matěj v podání Jana Dolanského, ale pravou lásku najde až u vojáka Ondry, kterého hraje Miroslav Hrabě. 

FOTO:  TV Nova

Peklo s princeznou: Aneta

Do srdcí diváků se zapsala také Tereza Ramba – jako tvrdohlavá princezna Aneta, která se nechce za žádnou cenu vdávat. V dětství byla ale už zaslíbena princi Jeronýmovi ze sousedního království, kterého ztvárňuje Jiří Mádl. Aby se neurazil, vymyslí její otec lest s nepravými čerty. O falešném peklu se ale dozví sám Lucifer! A královské děti utečou z domovů a sblíží se, aniž by věděly, kdo ten druhý ve skutečnosti je.

FOTO:  Profimedia

Čertova nevěsta: Štěpánka

A na závěr bychom neměli zapomenout zmínit Evu Podzimkovou, za svobodna Josefíkovou, coby princeznu Štěpánku. Když odmítne za manžela samotného Lucipera, zakleje ji do přízraku, který se každou noc zjevuje u zámku. Zachránit ji může pouze pravá láska, tedy syn královniny komorné, který je do ní už dlouhá léta zamilovaný.

FOTO:  TV Nova

Hlasujte pro vaši nejoblíbenější princeznu v anketě! 

Které vánoční pohádky byste si neměli nechat ujít? Vyberte si ze seznamu těch největších klasik!

Všechny vánoční klasiky najdete na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady