Nova již od 1. října 2008 vysílá v HD kvalitě

Nova již od 1. října 2008 vysílá v HD kvalitě
Zdroj: TV Nova

Od začátku října 2008 zahajuje TV Nova pomocí satelitu Astra 23,5° E digitální vysílání ve špičkové kvalitě. Diváci tak mohou sledovat své oblíbené pořady v několikanásobně kvalitnějším rozlišení obrazu.

Nova jako první zahájila experimentální HD vysílání
Televize Nova jako první stanice v ČR spustila experimentální HD vysílání na platformách DVB-T, IPTV a satelitu Astra, a to v rámci veletrhu INVEX 2007. I přes krátkou dobu trvání experimentu vyvolalo vysílání velký zájem u diváků a mělo za důsledek zvýšený nákup HD elektroniky. V současné době má televizní přijímač HD Ready až čtvrtina domácností.

Pořady v HD kvalitě
Vysílání se týká zpravodajských a publicistických formátů a pořadů vysílaných v prime time. V současné době to platí pro 30 – 40 % pořadů, kromě Televizních a Sportovních novin také pro Soukromé pasti, Kriminálku Anděl, Snídani s Novou, Střepiny, Víkend, Koření či Pojišťovnu štěstí, jejíž první díl v HD kvalitě byl natočen již v roce 2004.

Obecné podmínky pro příjem programu Nova HD
Program NOVA HD, tedy vysílání ve vysokém rozlišení, je možno sledovat na televizorech označených FULL HD (obrazovka s rozlišením 1920x1080), nebo alespoň HD Ready. Vždy jde o obraz ve formátu 16:9.
Propojení mezi satelitním nebo DVB-T přijímačem a TV přijímačem je vždy nutno realizovat HDMI kabelem, aby nedošlo k snížení kvality obrazu.
Nova HD je bezplatná služba.

Satelitní příjem Nova HD
Řádné vysílání programu Nova HD je možné sledovat na celém území ČR pouze na satelitu ASTRA 23,5°. Pro příjem je kromě satelitní antény nutný satelitní HDTV přijímač, který dokáže zpracovat signál ve formátu MPEG-4 / DVB-S/S2 vybavený dekodérem  CryptoWorks pro vložení dekódovacích karet CS Link nebo Skylink.

Technická data pro naladění programu Nova HD:

  s kartou CS Link s kartou Skylink
frekvence
polarizace
symbolová rychlost
FEC
norma
12 070 MHz,
horizontální
27 500 MSym/s
3/4
DVB-S
12 109 MHz,
horizontální
27 500 MSym/s
9/10
DVB-S2/QPSK


Bližší informace o možnosti příjmu programu Nova HD najdete na webových stránkách satelitních platforem CS Link (www.cslink.cz) a Skylink (www.skylink.cz).

Experimentální příjem Nova HD v DVB-T
Experimentální vysílání programu NOVA HD je volně k dispozici v DVB-T síti 4 v Praze a Brně, shodně na 64.kanálu. Pro takový příjem je nezbytný opět HD televizor, navíc vybavený DVB-T tunerem a současně MPEG4 dekodérem nebo k HD televizoru pořídit set-top box opět vybavený MPEG4 dekodérem. MPEG-2 kodér pro příjem vysílání v HD nestačí.

Další možnosti příjmu Nova HD
Dále je program NOVA HD distribuován v některých kabelových sítích a sítích IPTV operátorů, kteří dodávají vlastní set-top boxy. I v tomto případě bude zapotřebí televizor HD FULL nebo alespoň HD Ready. O této nabídce se informujte u svého poskytovatele kabelové televize nebi IPTV.

Obdobné zásady lze aplikovat na příjem HD vysílání pomocí karet v PC.

Co je to High Definition Television?
Komerční televizní vysílání DTH (Direct-to-Home, čili příjem satelitního signálu v domácnosti) nyní poskytuje 27 kanálů v rozlišení HD. Předpokládá se, že v roce 2010 to bude 100 HD kanálů.

High Definition Television (HDTV), tedy televize ve vysokém rozlišení poskytuje obraz s poměrem stran 16:9 a počtem bodů 1920 x 1080, někdy také 1280 x 720. Televize Nova si zvolila první ze zmíněných formátů, který promítá obraz na 1080 řádcích, což je oproti systému PAL téměř dvojnásobek. Pokud to přepočítáme na plochu obrazovky, znamená to přibližně pětinásobný počet zobrazovaných bodů.

Přenášení a zobrazování takového množství informací požaduje naprostou obměnu veškeré technologie, od vysílací techniky přes distribuční cesty až po zařízení diváka, tedy přijímače a televizoru.

Odpovědi na nejčastější otázky k příjmu Nova HD:

NOVA HD vysílání je šířeno:
Ze satelitu: na celém území republiky, operátoři a technické parametry jsou uvedeny výše v tomto textu.
Zemské vysílání : DVB-T v Praze a Brně na kanále 64
Kabelové sítě: pouze na dotaz u kabelového a IPTV operátora. Signál je k dispozici např. v sítích NETBOX, Moravianet, RIO Media a.s., PODA a.s., PlanetA a.s. či v nabídce O2TV na některých místech – zde je opět nutný dotaz u operátora.

Vybavení nutné pro příjem:
Ze satelitu:
satelitní přijímač vybavený pro příjem DVB-S2 a MPEG4 dekodérem, slotem pro modul CI cryptoworks, opatřený HDMI. Další informace o kartách a distributorech karet na www. stránkách např.: parabola.cz, TV přijímač označený FULL HD nebo alespoň HD Ready, HDMI kabel

Zemské vysílání:
DVB-T: Set-top box vybavený MPEG4 dekodérem s HDMI výstupem, TV přijímač označený FULL HD nebo alespoň HD Ready, HDMI kabel, kódování zvuku: HE AAC nebo integrovaný digitální TV přijímač s MPEG4 dekodérem opět s označením FULL HD nebo alespoň HD Ready

Formát obrazu:
HD vysílání je šířeno vždy ve formátu 16:9. V případě, že je vysílán film, který byl natočen dříve ve formátu 4:3, zobrazuje se s černými pruhy po stranách, aby nedošlo k deformaci obrazu.

Sdílet

Nejnovější videa

Články