Letošní Vánoce nebudou pro královskou rodinu jednoduché. Poprvé je budou slavit bez zesnulé královny Alžběty II. Podle královské zpravodajky BBC také král Karel III. plánuje určité změny, které se dotknout celé rodiny.
Na Vánoce se královská rodina přesune na panství Sandringham, kde dříve královna Alžběta II. uspořádala dvaatřicet vánočních setkání. Panství se nachází v anglickém Norfolku a vánoční setkání by si neměli nechat ujít ani princ William s princeznou Catherine a jejich dětmi.
Smutný okamžik
Rodina si podle Jennie Bondové, královské zpravodajky pro televizi BBC, letos užije méně formální oslavy Vánoc. Král Karel III. prý nebude trvat na tom, aby všichni museli sledovat jeho vánoční proslov, který vždy náležel královně Alžbětě II. a který v televizi sledovaly miliony lidí. „Bude to plné nostalgie a jisté míry smutku. U stolu bude prázdné místo tam, kde seděla královna,“ citoval magazín OK Bondovou.
Štědrý den
Fanoušci královské rodiny se jistě těší na tradiční procházku panovníků po Sandringhamu, kteří se také zúčastní ranní bohoslužby. A lidé už plánují, jak na ně budou čekat před kostelem. „Moc se těším, až je uvidím. Už je to dlouho, co tu byli... Bude tam tolik lidí a atmosféra bude skvělá,“ svěřila se BBC fanynka rodiny Karen.
Kromě bohoslužby se rodina schází u slavnostně prostřeného stolu, kde si navzájem vyměňují dárky u čaje. Mají také vánoční stromeček i výzdobu, která nesmí chybět. Královna Alžběta II. tradičně posílala vánoční pohlednice, dávala zaměstnancům vánoční dárky a vánoční pudinky, kterých bylo okolo 1500. Rodina také přispívá několika charitativních organizacím ve Windsoru, jak uvedl oficiální web královské rodiny.
Nezapomenutelný okamžik
Na dodržování tradic lpí také princ William a princezna Catherine, kteří je učí také jejich děti – prince George, princeznu Charlotte a nejmladšího prince Louise. „Je pro ně důležité, aby jejich děti sdílely stejné tradice jako jejich kamarádi ze školy,“ řekl blízký zdroj rodiny magazínu US Weekly. Vaření vánočního pudinku si zkusil prince George. Při této příležitosti mu radila královna Alžběta II., král Karel III. i princ William.