Banksy představil nové graffiti: Co namaloval na Ukrajině?

Street artový umělec Banksy tvořil ve válečné zóně na Ukrajině. Co tím chtěl vyjádřit? Sociální umění se zastává nejopomíjenějších. A přitom stojí miliony, ne-li miliardy. Proč je nakonec pro společnost důležité? A co z toho má autor?

Pokud se řekne street artové umění, pravděpodobně se všem vybaví nevzhledně počmáraná budova s různými tagy. Případně více či méně umělecky hodnotné malby na nádražních vagonech. Ovšem street art nejsou jen tradiční graffiti, ale jedná se o výtvarné umění vytvářené na veřejných místech se společenským přesahem. Umělci například reagují na aktuální dění jako jsou volby prezidentů, válečné konflikty nebo celkově kritizují společnost, a to kolik lidí se pohybuje na hranici chudoby .

Kdo je Banksy?

Jedním z umělců, kteří se dlouhodobě street artu věnují, je právě Banksy. Jeho identita není doposud známá. Někdo tvrdí, že se jedná o anglického umělce, možná se prý jedná o švýcarského občana nebo o skupinu umělců. Sice tvoří už od devadesátých let, ale nejznámější začal být pro své politicky angažované a dnes již ikonické graffiti, která většinou reagují na společenské dění. Jak tedy zjistit, že se jedná opravdu o tohoto konkrétního umělce? Autenticitu svých děl ověřuje sám Banksy. A to tak, že své projekty vyfotí a vloží na sociální sítě.

Zdroj: AP

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Banksy (@banksy)

Odvaha a sociální témata

Sprejování na cizí budovy může být vyhodnoceno jako trestný čin. Autor pak čelí stíhání, pokud je škoda na něčím majetku vysoká. Proto je otázkou, proč se pouštět do takového typu uměleckého vyjádření. Pokud se podíváme na průřez Banksyho tvorbou, lze vidět společné prvky jeho děl. Kromě toho, že většinou se jedná o graffiti, jeho díla také spojuje tendence (ne vždy, ale často) poukazovat na společenské nešvary. Celkově se jedná o sociální tematiku. Bansky se zaměřil na uprchlické kriziposvítil si také na sice globalizovanou, ale přesto individualizovanou společnost. A nyní se zaměřil na Ukrajinu.

„There's nothing more dangerous than someone who wants to make the world a better place.“ („Nikdo není nebezpečnější než člověk, kdo chce udělat svět lepším.“). Takto zní Banksyho citát, který byl umístěn na výstavě jeho děl, kterou ovšem on sám nepořádal.

Zdroj: AP

Kritika 

Pokud vám tento umělec posprejuje dům, rozhodně se nemusíte bát o jeho budoucí hodnotu. Právě naopak. Jeho hodnota se dost pravděpodobně zvýší. Sám Banksy se proti tomuto trendu vyhraňuje. Vadí mu, že je cena jeho děl tak vysoká.  Banksy kritizuje společnost, snaží upozornit na její nešvary a ona z tohoto procesu nakonec ještě těží. To se také projevilo na jedné z prodejních výstav před několika lety, kde Banksy nechal své dílo po prodeji skartovat. Paradoxně tak ale jeho cenu ještě zvýšil, vlastník díky tomuto činu pravděpodobně zbohatnul ještě více.

Ukrajina

The Art Newspaper potvrdil, že Banksy vytvořil sedm nástěnných maleb na různých místech Ukrajiny ve válečné zóně. Tvořil v Kyjevě, předměstí Irpině nebo ve městě Borodjanka, protože tato ísta byla nejvíce zasáhnutá ruským bombardováním. Nasprejované obrázky na troskách zhmotňují kritické momenty, které se v současnosti na Ukrajině odehrávají. Banksy na svém profilu tyto nástěnné malby zdokumentoval ve videu  s jasným vzkazem: „In solidarity with Ukranian People.“ („V solidaritě s ukrajinským lidem.“)

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Banksy (@banksy)

Co konkrétního malby na polorozpadlých budovách znamenají, posuďte sami.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady