Z portugalských vězňů se stávají tanečníci. Čeká je po propuštění velkolepá kariéra?

V portugalském vězeňském zařízení Linhó, které se nachází nedaleko Lisabonu, pořádá choreografka Catarina Câmara workshopy pro místní zadržené. Změní jim tanec život?

Už francouzský filozof Michel Foucault ve svém díle Dohlížet a trestat kritizoval, jak funguje společnost. Dle něj dává přednost až klášterní řádovosti. Dodržovat něco takového, to se nedokonalému člověku asi jen tak nepovede.

Ilustrační foto FOTO:  isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

René​

Toto téma je často diskutované také ve filmech nebo seriálech. Například Helena Třeštíková dlouhodobě sleduje příběh vězně Reného. A nenahlíží na něj pouze kriticky. Oproti tomu americké seriály a filmy se ve často věnují nastavení trestního systému v USA a upozorňují na gradaci trestné činnosti po propuštění. 

Portugalsko

Zapomenout alespoň na okamžik na trýznivý stav ve vězení sledováním rytmu hudby a tancem. Tak právě to je cílem workshopu, který pořádá Catarina Câmara v zařízení Linhó. Všichni se setkávají dvakrát týdně, přičemž vězni by měli vyjádřit prožívané emoce tancem.

Změna myšlení

Catarina Câmara doufá, že takto mohou pomoci změnit myšlení některých mladých vězňů. Podle zkušenosti jednoho z účastníků to vypadá, že je vše na dobré cestě: „Tancem dáváme větší hodnotu životu, větší hodnotu ostatním. Učíte se respektovat druhé, chránit se před negativními emocemi a zbavovat se jich, protože tyto negativní emoce ubližují mně i lidem v mé blízkosti.“

Jaké to je unikat z vězení, které si člověk sám navrhoval, sledujte na Voyo ve filmu Plán útěku se Sylvesterem Stallonem, Arnoldem Schwarzeneggerem a dalšími.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady