Vývoj technologií nejde zastavit. Skutečně budou roboti brzy k nerozeznání od lidí?

Moderní technologie jdou neuvěřitelnou rychlostí neustále dopředu. A lidstvo zkrátka už od nepaměti fascinují všechny nové vymoženosti. Proto není divu, že se tak velká pozornost soustředí na roboty. Už to ale nejsou jenom plechové stroje, získávají stále lidštější vzhled. To může být celkem děsivé, protože rozdíly mezi námi a nimi se nebezpečně zmenšují. Kam až může vývoj zajít? A jakou proměnou prošli roboti ve filmech?

Poměrně známým faktem je, že za vznikem slova robot stojí český spisovatel Karel Čapek. Právě v jeho divadelní hře R.U.R. z roku 1920 bylo úplně poprvé použito slovo robot. Odtud se pak postupně rozšířilo do celého světa.

Tři zákony robotiky

Postupem času ale prošli roboti velkou proměnou, a to nejenom ve filmových dílech. Když nejznámější autor sci-fi Isaac Asimov v roce 1942 zformuloval tři zákony robotiky, jeho představa o vzhledu těchto strojů byla dost jiná, než je v současnosti. Vždy ale platí, že by robot neměl ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby se mu něco stalo. Musí poslechnout příkazů člověka, pokud to není v rozporu s prvním zákonem. A musí chránit sám sebe před poškozením, ale nesmí to být v rozporu s dvěma předešlými zákony.

 C-3PO a R2-D2

Velmi důležitý milník představuje v tomto ohledu sci-fi série Star Wars, jejíž první díl spatřil světlo světa v roce 1977. Stojí za ní geniální režisér George Lucas, v jehož hlavě vznikly návrhy nejrůznějších robotů a dronů, kteří se v této sérii objevily. Na přátelského humanoida se zlatým tělem a mlčenlivého, ale věrného parťáka se dvěma dvojkami ve jméně se nedá jen tak zapomenout. Právě díky nim se představa o robotech posunula zase o kousek dál.

FOTO:  Profimedia

Terminátor

O dost drsnější verzí robota je Terminátor z roku 1984 s tváří Arnolda Schwarzeneggera. Dílo působilo v té době jako z jiného světa, protože doposud pouze mechanický stroj najednou získal alespoň ve filmu lidskou podobu. Jeho schopnost projevovat emoce byla ale ještě dost omezená, respektive neměl vůbec žádné pocity, jen byl naprogramován k nějakému úkolu – a ničil. Ale podívat se tehdy na to, jak to možná bude vypadat v roce 2029, bylo neuvěřitelně lákavé.

FOTO:  isifa.com

Roboti a emoce

Pociťovat emoce je schopnost, která je připisována pouze lidem. Často se říká, že robot něčeho takového ani není schopen. Z tohoto vnímání se chtělo vymanit dobrodružné drama A.I. Umělá inteligence z roku 2001, které režíroval Steven Spielberg. V něm je hlavní postavou dítě, které je přímo naprogramováno k lásce. A pokud vás nedojme, jak ho po probuzení vlastního syna z umělého spánku odkopnou rodiče, kteří ho adoptovali, tak prostě nemáte srdce!

Já, robot a dokonalé paničky

V roce 2004 měly premiéru hned dva filmy, ve kterých se objevují humanoidi. Snímek Já, robot s Willem Smithem se inspiruje právě knihami Isaaca Asimova. Příběh se odehrává v roce 2035 a roboti jsou běžnou součástí domácností. Herec ztvárňuje paranoidního detektiva, který se domnívá, že se tyto stroje začínají vymykat kontrole a dokáží porušovat dané zákony. Ve filmu Stepfordské paničky, inspirovaném stejnojmennou knihou Iry Levina, se zase úspěšná televizní producentka v podání Nicole Kidman ocitne ve městě plném dokonalých manželek. To už samo o sobě napovídá, že zkrátka nemohou být živými bytostmi…

FOTO:  Profimedia

Schopnost uvažování a improvizace

Někdy se také mluví o tom, že se roboti nedokáží přiblížit lidem, protože nezvládají samostatně uvažovat a improvizovat. Tenhle názor se rozhodne překonat geniální vědec ve filmu Ex Machina z roku 2014. Stvoří proto robotku Avu, kterou seznámí se svým zaměstnancem Calebem a sleduje, jak spolu budou vzájemně komunikovat. S velmi lidsky přemýšlejícími roboty se musí vyrovnat také Antonio Banderas ve snímku Automata.

Láska

Ještě o krok dále zašli tvůrci romantického sci-fi s názvem Zoe z roku 2018. Cole alias Ewan McGregor v něm má velmi intimní vztah s robotkou Zoe, kterou ztvárňuje herečka Léa Seydoux. Ona sama ale dlouhou dobu netuší, že je pouze úspěšným vědeckým experimentem. Ukazuje se totiž, že roboti dokážoí mít stejné city jako lidé…

FOTO:  Profimedia

Kafkou k patřičnému vzdělání

Ve filmu se objeví také známá zpěvačka Christina Aguilera, která zde hraje robotickou prostitutku. Pozorný divák si může všimnout i nenápadného odkazu na Česko. Jeden z nově zapojených robotů se vzdělává tím, že čte knížky. A jednou z nich je Proměna od spisovatele Franze Kafky, který byl po celý život úzce spjat s Prahou.

FOTO:  Profimedia

Snímek Zoe sledujte na Voyo!

Sdílet
  • #Antonio Banderas
  • #Arnold Schwarzenegger
  • #Steven Spielberg
  • #Nicole Kidman
  • #Ewan McGregor
  • #Léa Seydoux
  • #Christina Aguilera
  • #Will Smith

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady