Nezapomenutelné role Josefa Somra: Který film je váš nejoblíbenější?

Do hereckého nebe odchází další legenda, Josef Somr. Ztvárnil nesčetné množství rolí, od komických až po dramatické charaktery, vždy s obrovskou precizností a šarmem. Ten z jeho postav vytvořil nezapomenutelné osobnosti. Pojďme si připomenout filmy, kterými se zapsal do našich srdcí.

Josef Somr mohl po vzoru svého otce skončit u železnic, ale naštěstí pro nás ho srdce přivedlo k herectví. Svou lásku k vlakům si částečně vykompenzoval i u filmu.

Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky od režiséra Jiřího Menzela přinesly herci jedinečnou možnost, kterou by mu záviděl možná i tatínek výpravčí. Ale asi jen ve skrytu duše, protože ve skutečnosti dostal doma Somr od otce přednášku, že by se tohle přece nemohlo ve skutečnosti stát. Nebavíme se o ničem jiném, než o slavné scéně, kde coby výpravčí Hubička razítkuje dívčí hýždě.

​Žert

Ve filmové adaptaci Kunderova Žertu dostal Josef Somr jedinečnou příležitost zhostit se hlavní role Ludvíka Jahna. Byla to jeho největší filmová role, která ukázala jeho schopnosti a herecký talent. Zahořklost hlavní postavy, která se soustředí na pomstu za křivdy, které se mu v životě staly, dokázal ztvárnit mimořádně. Předvedl tak, že je schopný zahrát doopravdy jakýkoliv charakter.

Tři veteráni

Stejně nezapomenutelně se zapsal do dětských srdcí. Vlastně i dospělých. Kultovní pohádku Tři veteráni sledují o svátcích snad všechny generace. Ti, kteří s ní vyrostli, i jejich ratolesti. Chytlavé písničky a Pankrác, Bimbác a Servác, kterého ztvárnil právě Somr, totiž nikdy neomrzí. Jestli máte chuť na další pohádky, ve kterých si zahrál, podívejte se třeba na filmy Anděl Páně nebo Kovář z Podlesí.

O rodičích a dětech

V roce 2007 si zahrál ve filmu O rodičích a dětech, jehož předlohou byl román Emila Hakla, který získal cenu Magnesia Litera. Spolu s Davidem Novotným zde hrají otce a syna, kteří spolu vedou dialog o životě, láskách, zálibách i křivdách. Rozhovor, který začne po povrchu a přejde do hloubky.  

Jak básníci čekají na zázrak

Jeho poslední filmovou rolí byl profesor Ječmen ve filmu Jak básníci čekají na zázrak z roku 2016. Nechyběl ale ani v jednom z dílů Básníků. Poprvé se tedy objevil už v prvotině Jak svět přichází o básníky, který mohli diváci vidět už v roce 1982.  

​Filmy s Josefem Somrem najdete na Voyo.

Sdílet
  • #Josef Somr

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady