Zemřel Coolio, autor miliardového hitu Gangsta´s Paradise. Jak na něj vzpomínají jeho kolegové?

Ve věku 59 let zemřel americký rapper Coolio, který proslul svými hity Gangsta's Paradise a Fantastic Voyage. Jeho náhlé úmrtí potvrdil jeho manažer Jarez Posey ve středu večer.

Coolio byl nalezen v Los Angeles na podlaze v koupelně u svého dlouholetého kamaráda. Ve středu 28. září měla být kolem čtvrté hodiny na místo přivolána pomoc. Zdravotníci se ho následně zhruba tři čtvrtě hodiny snažili oživit. Příčina úmrtí se stále vyšetřuje, ale předběžné závěry ukazují, že šlo pravděpodobně o infarkt.

Hvězda hiphopové scény

Muzikant Coolio, vlastním jménem Artis Leon Ivey Jr., se narodil roku 1963 v Pensylvánii. Než se mu podařilo prorazit na hudební scéně, pracoval jako dobrovolný hasič nebo ochranka na letišti. První sólové album vydal v roce 1994. V 90. letech patřil mezi nejvýraznější hvězdy hiphopové scény. Měl za sebou více než třicetiletou kariéru, během které prodal více než 17 milionů desek. Proslavil se také jako kuchař, vydal sérii několika kuchařek a objevil se též v řadě kulinářských show.

FOTO:  profimedia.cz

Gangsta's Paradise

V roce 1995 získal za skladbu Gangsta's Paradise cenu Grammy v kategorii nejlepší sólový rapový výkon. V USA se totiž stala nejprodávanější nahrávkou tohoto roku. Po dobu tří týdnů se držela na žebříčku Billboard Hot 100. Velký úspěch sklidila také v Evropě a Austrálii.

Nebezpečné myšlenky

Skladba je také neodmyslitelně spjata s dramatem Nebezpečné myšlenky, ve kterém zářila herečka Michelle Pfeiffer. „Když jsem slyšela o úmrtí nadaného umělce Coolia, zlomilo mi to srdce,“ napsala k příspěvku na svém Instagramu. Už v minulosti prohlašovala, že právě tato píseň byla důvodem, proč film zaznamenal takový úspěch. Kdykoliv ji prý slyší, běhá jí mráz po zádech.

Kolegové vzpomínají

K jeho odchodu se vyjádřila také řada dalších umělců, kteří na něj vzpomínají jenom v dobrém. Rapper a herec Ice Cube řekl: „Je to smutná zpráva. Z první ruky jsem byl svědkem toho, jak se tento muž dostal na vrchol průmyslu.“ Rapper Vanilla Ice zase na napsal na svůj Twitter: „Šílím z toho, co jsem se právě dozvěděl. Zemřel můj dobrý kamarád Coolio.“ Kolega MC Hammer ho zase popsal jako „jednoho z nejlepších chlapů, které zná“.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady