FOTO: Věděli jste, že slavný oscarový herec byl původem Slovák? Poznáváte ho?

FOTO: Věděli jste, že slavný oscarový herec byl původem Slovák? Poznáváte ho?
Zdroj: TV Nova

Jeho otec byl německý Žid, matka Slovenka silně vyznávající křesťanskou víru. Sloužil u námořnictva a ve druhé světové válce bojoval za svobodu své země. Studoval po boku Marlona Branda či Jamese Deana. Víte, o koho jde?

Pro znalce a filmové fanoušky to jistě nebylo těžké uhodnout. Jedná se o herce Paula Newmana, který za svůj život posbíral mnohá ocenění. Filmového Oskara, Emmy, nebo Zlatý Glóbus.

Proslul hned svým druhým filmem Někdo tam nahoře mě má rád (1956), kde si zahrál roli boxera Rockyho Graziana. Na vrcholu slávy byl v 60. letech, kdy natočil filmy Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz, v obou si zahrál s kamarádem Robertem Redfordem. Paul Newman se prosadil i jako uznávaný režisér, často do svých filmu obsazoval svou životní lásku Joann, to bylo například ve filmu Rachel, Rachel.

Zatímco Paulův otec byl německý Žid, jeho matka byla Slovenka - velmi zarytá křesťanka. Newmanovou velkou zálibou byly automobilové závody, ve kterých byl velmi úspěšný, v roce 1979 dokonce obsadil 2. místo ve slavném závodu Le Mans.

Paul Newman zemřel po dlouhé nemoci v roce 2008. Obklopen nejbližší rodinou.

FOTO:  TV Nova

PAUL NEWMAN EXCELOVAL VE FILMU S TOMEM CRUISEM

Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne ale potká talentovaného mladíka Vincenta, který v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností.

Paul Newman byl nominován na deset Oskarů, získal však jen jednoho za film Barva peněz režiséra Martina Scorseseho. 

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady