Nepřekonatelný Emil Zátopek: Proč je dodnes považován za nejlepšího sportovce?

Nejlepší sportovec planety 20. století, 18 světových rekordů a slavný hattrick na olympiádě v Helsinkách. Takhle zná svět Emila Zátopka, který by 19. 9. 2022 oslavil spolu se svou ženou sté narozeniny.

Rok 1952 byl pro Emila Zátopka osudný. Podařilo se mu něco, co ještě nikdo před ním a ani po něm nikdy nedokázal. Vyhrát tři nejdelší olympijské běhy během týdne se totiž jen tak někomu nepoštěstí. Tedy pokud nezačne využívat slavný Zátopkův tréninkový systém...

FOTO:  Profimedia

Začátky

Odjakživa ale Emil Zátopek neběhal, k běhu totiž přičuchl až díky škole – jeho učitel jej donutil běžet Jarní běh ve Zlíně roku 1941. Tehdy bylo Zátopkovi 19 let. Jeho první závod skončil druhým místem. Už další rok ale doběhl jako první.

Po závodě se rozhodl, že do toho půjde naplno a přijal nabídku účastnit se tréninků vedle zlínských atletů. Začal tehdy na tratích o délce od 800 metrů do 3000 metrů. I přes jeho úsilí a píli se mu ale ze začátku nedařilo dosahovat prvních příček.

FOTO:  Profimedia

Vítězství

Zátopek se proto rozhodl vymyslet vlastní systém tréninků – onen slavný Zátopkův tréninkový systém. V čem spočíval? Zátopek běhal 400metrové úseky mnohokrát za sebou, což mu přineslo do budoucnosti výhodu na vytrvalostních tratích.

První rekord se mu podařil v roce 1944 na úseku 2 000 metrů. V témže roce zaběhl trať 5 000 metrů pod 15 minut jako vůbec první český běžec. Velký úspěch zaznamenal Zátopek o čtyři roky později v Londýně, když vyhrál zlato na desetikilometrové trati, kterou běžel teprve podruhé v životě. Na pětikilometrové trati skončil na týchž závodech druhý, patrně také kvůli povětrnostním podmínkám. Běželo se v dešti na rozbahněné dráze, Zátopek svůj náskok ztratil až ve finiši. Jen rok poté Zátopek zlomil světový rekord na desetikilometrové trati a v následujících letech svůj vlastní rekord ještě několikrát překonal.

Jako pravá legenda se do dějin sportu zapsal na Olympijských hrách v Helsinkách roku 1952. Zlatou medaili zde vyhrál v běhu na 5, km, 10 km i v maratonu. Emil se tak stal králem vytrvalostních tratí, protože ve všech třech disciplínách navíc překonal olympijské rekordy.

Galerie

Osobní život

Danu Ingrovou, olympijskou vítězku a rekordmanku v hodu oštěpem, si Emil vzal za ženu v roce 1948 hned po olympiádě v Londýně. Poznali se na atletických závodech a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Společně tvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Dana Zátopková zemřela 13. března 2020, svého manžela přežila o 20 let. Uvedení filmu Zátopek se tedy nedočkala.

FOTO:  Profimedia

Podívejte se na ukázku z filmu Zátopek:

Sdílet

Nejnovější videa

Články