• TV Nova
  • Pro mě nejsou důležité žánry, ale příběh. Co prozradil tvůrce o kriminální minisérii Hojer?

Pro mě nejsou důležité žánry, ale příběh. Co prozradil tvůrce o kriminální minisérii Hojer?

Scenárista, režisér a kreativní producent Tomáš Hruška vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Během studia natočil několik krátkých filmů a středometrážní sci-fi, komedii Inseminátor. Po studiích externě pracoval pro kreativní agentury jako copywriter a režisér a podílel se na výrobě řady reklamních spotů a videoklipů. Několik let působil jako lektor ve vzdělávacím projektu Free Cinema, který pořádá filmové kurzy pro veřejnost. Scenáristiku a režii přednášel i na univerzitách v Plzni a Ústí nad Labem. Nejvýraznějším projektem, na němž aktuálně Tomáš Hruška pracuje, je šestidílná minisérie podle skutečných událostí s názvem Hojer, která vzniká pod značkou Voyo Originál.

Kde a jak vznikl námět zpracovat reálné kriminální případy Jiřího Markoviče?

Celé to samozřejmě začalo tím, že jsem jako kreativní producent hledal námět na kvalitní kriminálku založenou na skutečných případech, protože jsem věděl, že po něčem podobném je v televizi poptávka. A jako by bylo něco ve vzduchu, námětů na základě případu Ladislava Hojera se nám v jeden moment sešlo hned několik od různých tvůrců. Není co se divit, je to jeden z nejzajímavějších případů a zároveň příběhů z moderní kriminální historie. Námět nejlépe uchopili tvůrci z Produkce Blue Hills Pictures, pro které jsme se nakonec rozhodli. Nejenom že připravili kvalitně zpracovaný a vyrešeršovaný procedurál, ale jako jediní oslovili ke spolupráci pana Markoviče. Dokázali navíc do série kromě procedurálu vložit i silný příběh. A skutečné zločiny bez dobrého příběhu zkrátka neuhrajete. Tvůrci jsou dobře poučení o dobových reáliích a dobře se orientují v tom, jakým způsobem tehdy pracovala kriminální policie. Myslím, že ve společnosti je o práci policie v osmdesátých letech zažitý určitý stereotyp, který se tvůrcům daří vyvracet. Pro mě osobně to bylo často velmi překvapující a doufám, že stejně překvapující to bude i pro diváky.

Jak probíhá spolupráce s legendárním kriminalistou?

Od začátku probíhá formou osobních setkání v oblíbené hospůdce Jiřího Markoviče. Tvůrci dokázali navázat s Jiřím Markovičem nadstandardní, otevřený vztah a já jsme rád, že u toho můžu být. Pan Markovič je zvyklý z debat mluvit o své práci několik hodin, zachází do detailů a má stále neuvěřitelného pamatováka. Zve nás na svá oblíbená místa, na chatu a my můžeme vidět, kde čerpal energii pro svoji vysilující práci.

Tomáš Hruška  |  FOTO:  TV Nova

V čem byly výjimečné samotné Markovičovy vyšetřovací metody?

Jeho metody jsou postavené především na lidském přístupu. Snažil se s vrahy navázat blízký vztah založený na přímém a férovém jednání bez jakéhokoliv náznaku nadřazenosti. To mu umožnilo získat od nich informace vedoucí ke zdárnému uzavření případu. Dokázal si s vrahy vytvořit takové vztahy, že za nimi i po odsouzení jezdil, probíral s nimi případy znovu a čerpal od nich podklady pro svoji další práci.

Minisérie Hojer se vrací k těm nejotřesnějším vraždám československé historie. Jsou nějaké aspekty těch případů, které jste se rozhodli nevyprávět, které byly za hranou?

Myslím, že tvůrci seriálu mají dostatečný cit pro to, aby si žádné takovéto hrany nemuseli nastavovat. V seriálu se zaměřujeme spíše na to, jaké je to být kriminalistou a čemu všemu musí takový člověk čelit. Hrůza má mnoho podob a my jsme zjistili, že je daleko děsivější vést výslech s člověkem, který něco takového udělal než explicitně ukazovat jeho činy.

S jakými náměty za vámi mají tvůrci chodit?

Pro mě nejsou důležité žánry, ale samotný příběh, téma. Žánr může být jakýkoliv, ale bez dobrého tématu jste ztraceni. Dělám teď na další krimi sérii i komediálním seriálu a vše má svá specifika. Rád bych se stejnými tvůrci a s panem Markovičem zpracoval i případ Jiřího Straky, který je také velmi zajímavý. Zároveň bych ale jako velký obdivovatel Vorlíčka, Lipského a Poláka rád udělal i seriál typu Létající Čestmír, Návštěvníci nebo Křeček v noční košili. Kvalitní námět podobného charakteru by mi určitě udělal radost.

Minisérie z dílny Voyo Originál sledujte na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady