Body shaming je také šikana! Jak se bránit?

Body shaming je také šikana! Jak se bránit?
Zdroj: Profimedia

Mnoho lidí věří, že krása se ukrývá výhradně v proporcích 90–60–90. Nevyžádaná kritika cizích těl, která tento ideál nesplňují, však může mít nedozírné následky!

Snad každý se alespoň jednou za život dočkal nevyžádané kritiky vlastního vzhledu – a je jedno, zda se týkala váhy, nosu nebo jiných obličejových rysů. Rozebírání postav a vzhledu ostatních už je skoro norma a skoro nikomu nepřijde zvláštní. Ale je velmi těžké se zavděčit všem, a tak jsme pro někoho příliš tlustí, pro jiného příliš hubení. A v létě, kdy odhazujeme svršky a odhalujeme více kůže, se člověk neubrání srovnání ostatními. A nebo je s ostatními srovnáván, což vůbec není příjemné.

​Může se proto velmi snadno stát, že se do podobné situace dostanete i vy. Zeptali jsme se proto psycholožky, co v takovém případě dělat. „Člověk by měl vyhledat odbornou pomoc a měl by mít k sobě nějakou podporu, když to sám úplně nezvládá. Když je to opravdu nutné, tak nějakou formu terapie, koučinku, psychologie,“ doporučuje psycholožka Nikola Šraibová. „Tito lidé hlavně potřebují začít řešit, že se jim to děje z nějakého důvodu, a podpořit svoje sebevědomí tak, aby se byli schopni bránit,“ dodává.

Urážení našich těl je ale šikana, která nás může poznamenat na hodně dlouhou dobu. Následky mohou být fatální! „Může to vyústit někdy až v sebevraždu. Když ten jedinec není dostatečně silný, může tomu podlehnout i natolik, že to vyvolá obrovské silné deprese, úzkosti nebo silné sebezpochybňování. Někdy i touhu to ukončit nějakou rychlou formou. Může to vést i k různým poruchám přijmu potravy, bulimii, anorexii...“ popsala psycholožka.

Často kritika přichází od našich nejbližších, od kterých zabolí nejvíce. Pro člověka je důležitá podpora a zázemí, avšak ne vždy je to samozřejmostí. Co dělat, pokud je někdo z vašeho okolí terčem body shamingu? Jak ho můžete podpořit? Psycholožka radí věty jako: „Jsem tady pro tebe kdykoliv a když budeš potřebovat, rád ti se vším pomůžu.“ Člověk potřebuje lásku a přijetí.

Je důležité pochopit, že člověk má život pouze jeden a sám si určuje, od koho kritiku (ale i komplimenty) bude přijímat. Každý má nastavené jiné cíle, jiné hodnoty a hlavně – každý jsme úplně jiný. Není potřeba se s nikým porovnávat, protože my jsme tou nejlepší verzí sama sebe. Ať už je léto nebo zima, den nebo noc.

K body shamingu se vyjádřila i herečka Anna Slováčková nebo moderátorka Evelyn KramerováLEGO® Masters:

​Na článku spolupracovala Mgr. Nikola Šraibová, psycholožka a koučka.

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady