• TV Nova
  • Malý pitaval z velkého města se vrací! Tohle jste o oblíbeném seriálu určitě nevěděli

Malý pitaval z velkého města se vrací! Tohle jste o oblíbeném seriálu určitě nevěděli

Po obrovském úspěchu seriálu Nemocnice na kraji města se scenárista Jaroslav Dietl pustil v roce 1982 do dalšího projektu. Detektivní drama Malý pitaval z velkého města sleduje partu pražských kriminalistů, kteří řeší drobné i závažné zločiny. Váže se k němu mnoho zajímavých detailů. Věděli jste například, že všechny případy vychází ze skutečných událostí? A proč se herci báli o své vlasy a vousy?

FOTO:  Jaromír Komárek

Vysoký rozpočet

Na tehdejší dobu měl seriál neuvěřitelně vysoký rozpočet. Náklady se celkově vyšplhaly na 14 774 000 Kčs, což by dneska dělalo bezmála 140 miliónů! Peníze šly na stavbu ateliérů, honoráře hlavních postav, komparzisty a dopravu. Odměny tvůrců a herců byly na 80. léta skutečně nevídané! Původně se ale počítalo s tím, že tým bude mít k dispozici ještě o dost vyšší sumu.

Odborným poradcům se příliš nelíbil vzhled Ladislava Freje (náčelníka Břetislava Kubáta) a Pavla Zedníčka (podporučíka Kamila Hamříka). Policisté tenkrát museli jít příkladem, takže o dlouhých vlasech nebo plnovousu si mohli nechat jenom zdát. Herci si ale stáli za svým, a nakonec si svá ochlupení mohli ponechat.

FOTO:  Jaromír Komárek

Dvě hudební ikony

Děsivým faktem je, že všechny případy mají reálný základ. Ke spolupráci byl přizván major Leoš Jirsák, který vybíral náměty z archivu kriminálky. Diváci ho mohli znát z pořadu Federální kriminální ústředna pátrá, radí, informuje. V něm je žádal o pomoc s dopadením nejrůznějších zločinců. Aby bylo zpracování případů věrohodné, dohlížel na natáčení i kriminalista Miloslav Dočekal.

Kromě mnoha známých osobností se v seriálu objeví také dvě hudební ikony. Roli zpěváka ztvárnil ve 3. díle hudebník Miki Volek. Ve 13. epizodě se zase mihne Anna K. jako mladá zaměstnankyně v čistírně oděvů.

FOTO:  Jaromír Komárek

Svazky kriminálních reportáží

Za popularitou zvláštního slova pitaval stojí francouzský advokát François Gayot de Pitaval. Od roku 1734 vydával svazky kriminálních reportáží, které čerpaly informace přímo z pařížských soudních síní. K jejich označení se začalo používat právě slovo pitaval a postupně se ujalo i v běžné řeči.

FOTO:  Jaromír Komárek

Pokud vás fascinují současné kriminálky, rozhodně si nenechte ujít seriál, který položil základy tohoto žánru u nás. Seriál Malý pitaval z velkého města sledujte ve čtvrtek 25. srpna od 20:20 na Nově!

Další seriály najdete na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady