85 partnerů i narážky na Česko. Co jste nevěděli o Přátelích a dalších sitcomech?

Seriál Přátelé se začal vysílat v roce 1994 a postupně se stal kultem, který dodnes milují miliony fanoušků po celém světě. Na jeho úspěch mohla navázat řada dalších sitcomů, protože se ukázalo, že publikum má o tento žánr nebývalý zájem. V roce 2003 tak mohl vzniknout i seriál Dva a půl chlapa a o čtyři roky později zase Teorie velkého třesku. I z nich se během let staly hity. Navzdory tomu určitě existuje řada věcí, které jste o nich netušili! Věděli jste například, že Monica a Joey spolu měli skončit jako pár? A všimli jste si v Teorii velkého třesku hned několika narážek na Česko? Přečtěte si méně známá fakta o svých oblíbených seriálech!

Přátelé

Populární fráze „ach můj bože“ zazní v seriálu celkem 1027krát. Janice ji však vyslovila pouze 11krát, i když se spolehlivě jednalo o tu nejvíc ikonickou verzi. Na to, jak toto spojení přátelé nesnáší, ho tedy používají hodně často! „Tak jak to jde?“ Tato Joyeho balící hláška mezi fanoušky zlidověla. Paradoxně ji poprvé použil až ve 13. epizodě 4. řady a za celých 10 sezón to bylo pouze 20krát.

Joey a Monica měli původně skončit spolu! S Chandlerem se měla jen krátce scházet. Když se ale Monica a Chandler poprvé potkali na obrazovce, diváci projevili obrovskou vlnu nadšení. Přirozená chemie mezi herci způsobila, že se seriál nakonec vydal jiným směrem. U Rosse a Rachel bylo naopak tvůrcům už od začátku jasné, že se dají zase dohromady, i když to mnohdy tak nevypadalo.

Když se Matt LeBlanc ucházel o roli, měl u sebe pouze 11 dolarů. Za první výplatu si koupil teplou večeři, Courteney Cox nové auto. Během 1. série dostával každý kolem 22 tisíc dolarů za epizodu. V roce 1997 všichni herci odmítli dál natáčet, dokud nebudou mít stejnou odměnu, a to 100 tisíc dolarů za epizodu. Tomu se říká pravá soudržnost! Plat každého z nich se ke konci vyšplhal až na 1 milion dolarů za epizodu.

Monica je v seriálu přímo posedlá pořádkem, čistotou a organizovaností. Málo se ale ví, že její představitelka Courteney Cox to má dost podobně. Tvůrkyně Marta Kauffman na ni prozradila, že měla ze všech herců nejuklizenější šatnu, a dokonce je občas uklízela i ostatním. Když v nich měli moc velký nepořádek, nechtěla k nim totiž chodit.

FOTO:  TV Nova

V průběhu seriálu vystřídala šestice kamarádů dost partnerů. Dohromady jich je neuvěřitelných 85. Nejvíce žen vystřídal nepříliš překvapivě Joey, který jich měl 17, o druhé místo se dělí Pheobe a Ross s 16. Další v pořadí je Rachel se 14 muži, o jednoho méně měla Monica a poslední příčku obsadil Chandler s 9.

Dva a půl chlapa

Dům na Malibu Beach s výhledem na pláž a oceán zní jako vysněné bydlení. Ve skutečnosti se jednalo jen o plátno s velmi kvalitní fotografií. Pravý není ani puštěný televizor – obvykle někdo ze štábu na herce svítil halogenovým světlem, aby to tak působilo. Skutečné jsou naopak potraviny v kuchyni, což v takových projektech nebývá zvykem.

Ačkoliv herečka Conchata Ferrell měla ztvárnit hospodyni Bertu pouze v epizodní roli, nakonec se stala stálou postavou. Divákům se natolik zalíbil její specifický humor, že si ji okamžitě oblíbili.

​I když si to mnoho lidí myslí, úvodní znělku nezpívá trio herců. Stojí za ní tři profesionální zpěváci, kterým by pouhé otevírání úst na rozdíl od nich nestačilo. Ostatně představitel hlavní postavy Charlie Sheen ani neumí hrát na klavír. Když na něj v seriálu hraje, je to zásluha zkušeného klavíristy. Proto mu nikdy nevidíme přímo na jeho ruce.

Herec Angus T. Jones alias Jake začal v seriálu hrát už v 9 letech. Řeklo by se, že najít takhle komediálně nadané dítě bude problém. Opak je pravdou – jednalo se o jediného dětského herce, který se do konkurzu přihlásil, takže tvůrci neměli moc na výběr.

V dobách největší slávy byl Charlie Sheen nejlépe placený seriálový herec. Za jeden díl bral v přepočtu přes 27 milionů korun. Kvůli problémům s alkoholem a drogami byl však na konci 8. řady ze seriálu vyhozen a nahradil ho Ashton Kutcher. Charlie Sheen následně zažaloval tvůrce o vysokou sumu a po vzájemné dohodě z ní dostal čtvrtinu.

Teorie velkého třesku

V letech 2009–2011 se v Bělorusku vysílal tamní historicky první sitcom Teoretici. Ten nepokrytě okopíroval postavy, příběhy a scény z tohoto legendárního seriálu, k čemuž neměli autorská práva. Když se to běloruští herci dozvěděli, ze seriálu sami odešli a natáčení nových sérií bylo zakázáno.

Když se Sheldonovi povede trefná poznámka, používá slovo bazinga. Poprvé bylo vysloveno ve finále 2. řady. Jedná se o složeninu tří chemických prvků – baryum, zinek a gallium. Jako pocta seriálu po něm byli pojmenovaní i někteří noví živočichové – například brazilská včela euglossa bazinga nebo medúza bazinga rieki.

FOTO:  TV Nova

V seriálu se opakovaně odkazuje i na Česko. V jedné epizodě Sheldonova pořadu Fun with Flags mluví o rozpadu Československa. Viní z toho českou stranu, ale ve skutečnosti přišel podnět ze strany Slovenska. Během hraní Dračího doupěte zase Sheldon zpívá koledu o svatém Václavovi. Když Sheldon působil jako hostující profesor na německém institutu, svou reakci na jejich stravu popsal jako blitzkrieg, kdy jeho střeva sehrála roli Československa.

FOTO:  Profimedia

Původně se měl sitcom jmenovat Lenny, Penny a Kenny, přičemž poslední zmíněný měl být Sheldon. V pilotní epizodě nebyla ani Kaley Cuoco jako Penny, ale její místo měla herečka Amanda Walsh jako postava jménem Katie. Sheldon a Leonard ji poprvé potkali, jak pláče na chodníku po rozchodu s přítelem. Katie testovacímu publiku příliš nesedla, a tak ji nahradila Penny.

Ukolébavka s názvem Soft Kitty vždy dokáže Sheldona spolehlivě uklidnit. Tato píseň skutečně existuje a pochází z Rakouska. Tvůrce Bill Prady ji poprvé slyšel od dcery, které jí zpívala učitelka ve školce.

Sitcomy Přátelé, Dva a půl chlapa a Teorie velkého třesku můžete sledovat každý večer na Nova Fun! Další zajímavé seriály najdete také na Voyo!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady